Cakewalk Gibson Firmasından Alındı Ve Ücretsiz Yapıldı

0
228

Bu bizlerin müzisyenleri güçlendirmek ve yaptıkları müzikleri dünya ile paylaşmaları için devam eden bir çalışmamızdır.”

Bu sözler Cakewalk Stüdyo Kayıt Programını, Şubat ayında Gibson firmasından satın alan BandLab şirketi CEO‘suna ait. İnternette pek çok sitede Cakewalk, Gibson‘ın elinden kurtarıldı şeklinde paylaşılan haberlerden baktığımıza göre, 49 dolardan 499 dolara kadar çıkan farklı paketleri ile, el değiştirme sonrasında ücretsiz indirme sağlanmış görünüyor.

Bir yıl kadar önce maddi sıkıntı içerisine giren gitar firması Gibson, 30 yıllık Cakewalk ve Sonar *DAW (Digital Audio Workstation yani dijital ses işleme istasyonu) ürünlerinin üretimini/gelişimini durdurduğunu açıklamıştı. Buna bağlı olarak geçtiğimiz Şubat ayında isim ve üretim haklarını Singapur menşeli BandLab firması almış bulunmakta.

Sonar da dahil olmak üzere, içeriklerin büyük kısmı şu anda ücretsiz olarak kullanılabilir durumda. Bunlara Skylight kullanıcı arayüzü, esnek ProChannel modülleri ve 64-bit Mix Motoru da dahil.

BandLab Technologies CEO‘su Meng Ru Kuok resmi açıklamasında:
Sonar‘ın geliştirme ve üretimine devam edebileceğimiz için çok heyecanlıyız ki, yeni görünümü ile Cakewalk by BandLab için şimdiden agresif bir geliştirme haritasına başladık bile.

Kaynakları ne olursa olsun, kariyerlerindeki teknoloji ya da sahne için farketmeksizin uygulamayı dünyadaki herkes için ücretsiz olarak sunuyoruz. İndirip kullanan herkes uygulamada, profesyonel ve üst düzey müzik üretim parçalarına erişime sahip olacak. Bu bizlerin müzisyenleri güçlendirmek ve yaptıkları müzikleri dünya ile paylaşmaları için devam eden bir çalışmamızdır.

Yaşamını müzik prodüksiyonu ve BandLab ve benzeri sitelerde müziklerini üreten kişiler için, yaratıcılıklarını ve ortak çalışmalarını kolaylaştırmak adına Cakewalk gibi profesyonel bir ürüne ihtiyaçları var. Cakewalk‘ın potansiyelinden heyecanlanmamak mümkün değil, müzik üretimi ile ilgilenen kişilerin profesyonel bir DAW programından uzunca bir süre faydalanarak güçleneceklerini umuyoruz.”

Cakewalk‘ı sizler de “buraya” tıklayarak indirebilirsiniz.

Cakewalk’ın istediği minimum bilgisayar özellikleri ise şu şekildedir:
Windows 7 ve ya üzeri (sadece 64-bit)
Çok çekirdekli AMD ve ya Intel işlemci.
4GB RAM
3GB Boş alan
1280×800 Ekran Çözünürlüğü
ASIO Ses Sürücüsü/Driver Önerilir

Not* : Digital Audio Workstation (DAW) yani dijital ses işleme istasyonu elektronik bir sistemde, ses kayıt ve editleme işlemlerinin yapıldığı ortama verilen isimdir. Bu işlemi ses editleme programlarında MIDI ile dijital sesi ilişkilendirip yapmakta mümkündür.