Efsanevi Progresif Rock Grubu Genesis Geri Dönüyor

0
382

Mirror UK haberine göre, efsanevi progresif rock grubu Genesis, 2007’deki son performansından bu yana geçen on üç yıl sonunda geri döndüğünü açıkladı. İlk başta, Kasım ve Aralık ayları arasında İngiltere’de konserler olacak gibi görünüyor.

Sahneye çıkacak ekip ise; Phil Collins, Tony Banks ve Mike Rutherford var. 69’luk üçlü haricindeki, bir yaş büyük Peter Gabriel görüşmelere katılmamış.

Phil, 2018’de Genesis birleşmesinin ancak oğlu Nicholas Collins‘in davulda babasına yardım etmek için sahneyi alabilmesi durumunda mümkün olacağını söyledi. Bir sakatlıktan dolayı, Phil bir gösteri boyunca enstrümanı tek başına çalamaz.

Mike Rutherford, geçen yıl grubu Mike and the Mechanics ile birlikte, kişisel şovlarında Phil Collins ile birlikte turlarda yer aldı.

PEKİ GENESIS GRUBU KİMDİR, NEDİR?

Genesis 1967 yılında kurulan İngiliz müzik grubu. Progressive rock; birçok farklı müzik türünün harmanlanıp bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır. Rock, caz, folk ve klasik müziğin karışımıyla ortaya çıkan deneysel müzik olarak da adlandırılır. Bu türü benimseyen grubun önde gelen üyeleri, daha sonra solo kariyelerinde de önemli başarılar kazanan Peter Gabriel ve Phil Collins‘tir.

Genesis, 150 milyonluk albüm satışı ile tüm zamanların en çok satan 30 grubu arasında yer alır. Grubun iki ayrı döneminden söz etmek mümkündür. Erken dönemde çıkardıkları kompleks, detaylı enstrümantasyon içeren parçalar ve sahne üstünde yarattıkları görsel şovlar, 1970’lerde tanınmalarını sağladı. 23 dakika uzunluğundaki Supper’s Ready adlı parçaları ve 1974 tarihli The Lamb Lies Down on Broadway albümleri, bu döneme damga vuran çalışmalarıdır.

1980’ler sonrasında tarzları pop’a kaydı ve grup daha geniş bir dinleyici çekti. Bu değişiklik onlara Duke albümüyle İngitere’de, Invisible Touch adlı parçalarıyla da ABD’de birinci sırayı getirmiştir.

İlk olarak Peter Gabriel‘in öncülük ettiği grup, onun 1975’te gruptan ayrılmasıyla beraber Phil Collins‘in önderliğine geçmiştir. Collins 1996’ya kadar bu görevine devam etti. Daha sonra bir sene Ray Wilson‘ın öncülüğünü yaptığı grup, son olarak Ekim 2006’da BBC’den yapılan açıklamaya göre tekrar bir araya gelip dünya turuna çıkma kararı almıştır. Tony Banks, Phil Collins ve Mike Rutherford son olarak bir araya gelen grup üyeleridir.

Genesis‘in sevilen şarkılarından bazıları:

Ripples
That’s All
Invisible Touch
Mama
No Son of Mine