Gus G: “Bütün Gitar Tekniklerinin Müzikal Bir Anlamı Olmak Zorunda”

0
268

Ozzy Osbourne‘un eski gitaristlerinden olan Gus G. Music Radar ile yaptığı bir röportajda, bütün gitarcılar için bir kaç bilgi paylaştı:

“Bütün tekniklerinin müzikal bir anlamı olmak zorunda, işte bu noktada akılsızca yapılan shredler beni soğutuyor.

Her gitarist kendi tekniğinin daha iyi olmasını diler, hepimiz diliyoruz. Ama bütün her şey bağlam ve uyum hakkında, her tekniğin müzikal bir ifadesi olmak zorunda. Eğer açıklaması, ‘30 saniyeliğine süper hızlı çalıyorum‘ olsaydı ve şarkı bunun üstüne olsaydı, bu bir ifade olurdu. Bulunduğu bütün albüm de öyle, belki de değil…

Melodi ve tema hakkında düşünmelisiniz. Mükemmel solo şarkının bir yerinde başlar ve sizi başka yerlere götürür. Bu yüzden Micheal Schenker, Uli Jon Roth ve Iron Maiden‘daki gitaristler sürekli bir şeyler anlatıyor.

Aynı şey Malmsteen için de geçerli, tam bir harmonik minör kralı. Ama bunun dışında kimsenin çalamadığı gibi Hendrix‘de çalar. Klasik müzik yaparken bile Yngwie rock ‘n’ roll duruşu vardır. Çok temiz çaldığı zamanları var ama anında kirletebilir kendini.

Kimleri dinlediğinize bağlı olarak beyninize tohumlar ekiyorsunuz. Ben bütün favori gitaristlerimi tek bir parça haline kombinlemek isterdim. Sonunda içinde teknik parçaların bulunduğu bir çantanız olur, tıpkı Malmsteen ve Iommi‘nin elinde olduğu gibi. Eğer bu çantayı kendinizde tutarsanız, yıllar sonra açtığınızda bir sürü teknik ortaya çıkacaktır.”

Gus G. 20 Nisan’da “Fearless” isimli yeni bir solo albüm çıkardı. Amerika‘nın meşhur seri katili Charles Manson hakkında, “Mr.Manson” isimli teklisini aşağıda dinleyebilirsiniz.