İstanbul’dan Satriani Geçti, Sertab Erener Metalci Olmuş

0
2138

Geçen gece gerçekleşmiş olan Joe Satriani konserindeydim. Her şeyden önce, kesinlikle gözümde değişmeyecek şeylerden biri, Satriani‘nin en iyi gitarist olduğudur. Harika bir sound, güzel bir dinleyici kitlesi ve fena olmayan bir organizasyon vardı. Dün gece olan ay tutulması, kanlı ay, Mars’ın görünmesi ve her ne kadar biz göremesek de Delta Aquarid meteor yağmuru ile birlikte, aslında çok epik bir tarih yazıldı.

Satriani, Mart ayında çıkartmış olduğu “What Happens Next” albümü sonrasında, “What Happens Next World Tour 2018” dünya turu kapsamında ülkemize, bir kez daha gelmiş oldu. Joe‘ya bu turunda, davulda Joe Travers, gitar ve klavyede Mike Keneally (ki kendisinin sahnede gitarının teli koptu) ve bas gitarda Bryan Beller eşlik etti. Konserin açılışı “Cherry Blossom” ile yapıldı, “Ceremony, Surfing With The Alien, Flying In A Blue Dream” ve pek çok yeni parçası ile devam edildi. Beni üzen kısım ise, “Andalusia, Forgotten Path 1-2 ve Tears In The Rain” çalınmaması oldu. Son parçada ise yoğun ısrarlar ile konser bitmiş görünürken, encore ile iki parça daha çalarak dinleyicilere veda ettiler.

Konser başlamadan önce benim bildiğim sadece Pentagram ön grup olacaktı, nitekim onların da bir ön grubu vardı. Ve bu grup Sertab Erener‘in metal grubu “Oceans of Noise” olmuştu. Miyop olduğumdan ötürü ancak eve gelip çektiğim videoları ve grubu araştırırken anlayabildim. Ve Sertab hanımın bu oluşumunu nasıl gözden kaçırdım bilemedim. Başarılı bir performans sonrasında tabi ki Pentagram çıktı. Hepiniz Pentagram‘ı biliyorsunuz zaten, anlatmaya gerek yok.

Organizasyonun yegane sıkıntısı benim açımdan şu oldu, vip biletlerimiz ile geçtiğimiz yerin sahneyi o kadar uzaktan görmesi sıkıntılı bir durum bence. Olması gereken naçizane, sahneye en yakın kısımlardan, normal alandan biraz daha yüksek bir yerleşke olmalıydı. Gittik gene öne kaynak yaparak izledik, ustayı yakından görebilmek için. Bir de vip bilet alan kişilere bir ikram, ekstra bir şeyler olmalıydı. Hani açılımı “Very Important Person” ya, “Çok Önemli Kişi” hiç de bir önemimiz yoktu yani. Bu durumda ön kısımdan bilet almak daha karlı ve mantıklı olacakmış, o kısmı biraz üzdü. Onun dışında başka herhangi bir sıkıntı yoktu.

Konsere gelmiş olan ve gözüme çarpan tanıdık simalardan bazıları ise, Özgür Can Öney (Manga), Berk Uçar ve Turan Oğuzhan (Babala Ekibi), İlker Sümertaş oldu.

2013‘te gerçekleşmiş olan konserinden sonra, ikinci konserinde bulunmak harika oldu. Bir an önce geleceği yeni tarihleri bekliyor insan. Bu arada çektiğim videolardan kesitler yaptım, konsere gidememiş, yetişememiş kişilerin biraz da olsun gönlünü yapalım. İyi seyirler.