Metallica’dan Kirk Hammett: “Napster Davası Konusunda Hala Haklı Olduğumuzu Düşünüyorum”

0
306

Metallica‘nın gitaristi Kirk Hammett TV4 kanalında yaptığı röportajında, 2000 yılındaki Napster davası ile ilgili konuştu:

“Bütün o Naspter şeyi kesinlikle bizlere bir ayrıcalık getirmedi. Ama ne var biliyor musun? Şu anda bile o konuda haklıyız, Naspter hakkında haklıyız, dışarıda kimlerin ‘Metallica yanlış yapmıştı’ dediği önemli değil.

Yapmanız gereken tek şey müzik endüstrisinin güncel durumuna bakmak, yaptığımızı bariz bir şekilde açıklayacaktır gördükleriniz.

Bir zamanlar bu internete yükleme mevzularının garip geldiği dönemlerdeydik, kaliteler düşüktü. Modern internet yayınlarının ve ya benzerlerinin hakkında kimin ne söylediği umurumda değil,  bit kalitesinin de öyle, bunlar hiç bir zaman plaklar kadar muazzam duyumlar vermeyecekler. Ama şuna mecburuz, ulaşılmak istiyoruz, ulaşılabilir olmak zorundayız, bütün modern öncü platformlarda olmak zorundayız.”

2000 yılında Metallica, Napster isimli siteyi “I Dissappear” parçasının demo versiyonunu paylaştığı gerekçesi ile dava etmiş, 300,000 kullanıcıdan fazlası ise siteden menedilmişti.