Rock’n Roll’u Neyin Öldürdüğüne Dair Detaylı Analiz

0
3134

Geçtiğimiz birkaç senede sözü geçen pek çok ünlü müzisyenin, rock müziğin nasıl ve neden öldüğünü anlattığına şahit olduk. Aynı akım gitar üretimi endüstrisinde de baş gösteriyor olacak ki, bazılarının dediğine göre satışlarda kayda değer bir düşüş var. Diğer bir yandan, Ozzy Osbourne gibi müzisyenler ise türün hala canlı olduğunu savunuyorlar.

YouTube‘da kanalı bulunan müzik öğretmeni Rick Beato kanalında konu ile alakalı, yeni ve güzel bir sohbet videosu yayınladı. Yanında iki arkadaşı ile ciddi bir şekilde rock müziği nelerin öldürdüğünü tartıştılar. İngilizcesi yeterli olan okurlar aşağıda videoyu izleyebilirler.

Videonun başında blues müziğinin The Rolling Stones, Jimi hendrix, The Beatles ve Led Zeppelin gibi erken dönem rock öncülerine ilham kaynağı olduğundan bahsettiler. Zamanla bu yeni İngiliz gruplarının ABD‘ye gitmesi ve onlara ilham olan müzisyenlere tanışma isteği sonucunda, Amerikalıların okyanusun ötesinde üretilen müzik karşısında etkilenmesiyle yeni bir dönem başlamıştı.

Rick‘e göre, 1970‘lerin gelmesi ile ortaya çıkan akustik ve disko gruplarında blues etkisi azalmış, müzikte bazı sarsıntılar yaşanmaya başlamıştı. 1980‘lerde ise on yıllar boyunca adından söz ettirecek metal grupları hala güçlü bir şekilde blues esintileri taşıyordu.

90‘larda ise bütün dünya, yine blues etkili grunge hareketinin yükselişini izlemiş oldu. Bu çağda diğer saçma şeylerden bahsetmeye gerek yok. Neticede bu döneme kadar blues hala pek çok türün içinde gizleniyordu.

Sonrasında ise 90‘ların ortasına geliyoruz. Rick‘e göre 1994 civarında rock müzik hükmünü yitirmeye başlamıştı. Dünya nu-metal tarzının yükselişini izlemeye başlamıştı, müzik kayda değer bir şekilde blues etkisini kaybetmekteydi. Aynı zamanda Backstreet Boys ve NSYNC gibi, blues yoksunu boy band furyası başlamış bulunmaktaydı.

İlerisini analiz ederken, firmalar tarafından açık bir şekilde blues elementi müziğin içerisinden bilinçli bir şekilde çıkartılmıştı. Sebep? Çok fazla “acı verici,” “gerçek” olmasıydı. Ortaya ise yapay, plastik ve “süper güvenli” bir müzik bırakıldı.

İlginç bir şekilde günümüzde hala Adele gibi geçmişten gelen ve blues etkisinde sanatçılar bulunuyor.

Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?