Steve Vai Yeni Bir Gitar Tekniği Keşfetti!

0
3191

Sanırım Steve Vai‘yi tanıtmaya ihtiyacımız yok. Kendisini defalarca kanıtlamış bir gitarist olarak, 60. yaşına girerken yeni bir bend tekniğini de Youtube üzerinde, yeni parçası “Candle Power” ile birlikte tanıtmış oldu.

Steve Vai 60 yaşına basmış olabilir, ancak kırk yıl önce Frank Zappa tarafından “dublör” gitarist olarak etiketlenmiş olsa da kendisini geliştirmeyi asla kesmiyor..

Doğum gününü kutlayan Vai, yeni enstrümantal parçası olan Candle Power‘ı piyasaya sürdü. Bununla birlikte, geliştirdiği yeni tekniği “Joint Shifting” olarak adlandırdı.

Videosunda bulunan alt yazıda açıkladığı gibi, “Tam burada bend yaparken, başka perdede notaya basılı tutmak ile başladı. Ama ben bu tekniğin, ikili ve üçlü kombinasyonları ile sabit notalarda basılı tutarken, bend yapıp bırakmayı istemiştim.”

“Önemli denemelerden sonra, benzersiz bir ses geçişi yarattığını keşfettim. Bu tekniği şarkının birkaç bölümünde duyabilirsiniz. Umarım diğer hırslı gitaristler de bu teknikteki potansiyeli görür ve ileriye taşır!”

Joint Shifting tekniğine ek olarak Vai, Candle Power parçasında başka şekillerde de kendisine meydan okumuş:

“Kendime bu parça için; Strat kullanmalıyım (Jem’den sonra benim için zor olacaktı), çok temiz bir ton ayarlamalıyım (benim için geleneksel değil), diyordum. Tremolo kolu olmadan (bu benim için bir vücut parçamı kaybetmek gibi) ve penasız, sadece parmaklarımı kullanarak çalmalıyım (rahatlık alanımın dışında) diyordum.”

Bu teknikle yeni bir enstrümantal parça gelecek mi sorularına ise: “Hala üzerinde çalışıyorum. Farklı bir duyumu olan, sade ama üçlü tonlarda olacak.” diyor.

“Son iki yıldır sürekli olarak zihnimde bazı teknikleri iyileştirmenin en yolunu arıyorum. Ve bunu başardığımda, yeteneklerimin ötesine geçebildiğimi fark ettim. Benim için eklemlerimi değiştirmek gibi bir şey bu. İmkansız görünen bir şeyi hayal edip, üzerinde çalışmaya başlıyorum. Bu durum benim için hayatı taze ve ilgi çekici halde tutuyor.”