Buğra Şişman – Bright

0
2221

Buğra Şişman 20 Mart 2017’de yeni şarkılarını “Bright” adlı EP’de topladı ve dijital platformlardan yayımladı. 8 şarkıyla gelen EP, bir önceki stüdyo çalışmasına göre daha fazla şarkı içeriyor. Enstrümantal müzik dinlemekten hoşlananlar bu albümde farklı duyguları tadabilir.

EP’nin akışı şöyle:

  • Isolated
  • Elephant and the Honey
  • Crossing Lanes
  • 39 Light – Years Away
  • Afterglow
  • Action at a Distance
  • 30th Street
  • Farewell

Nazım Kemal Üre “Elephant and the Honey” ve “30th Street”te bas gitar çalıyor. Jason Rubenstein “Crossing Lanes”da klavye solosunda kendini belliyor. Alex Campbell ise “Afterglow”da konuk solo gitarist olarak yer almış. EP’deki bütün şarkılar Buğra Şişman tarafından yazıldı, kaydedildi, programlandı, mix’lendi. Yeşil ve mavi tonların hakim olduğu artwork’ü ise Alex Pryle çizdi.

“Bright” tam anlamıyla kişisel duyguları yansıtan bir albüm. “Isolated” ile Buğra Şişman’ın dünyasına giriş yapıyoruz. İzole edilmiş gitar dünyasında bazen düşüncelere dalacağız, bazen de hareketleneceğiz. “Elephant and the Honey” tekrar eden tatlı melodilerle başlıyor. Clean gitar ve klavye ruhumuzu sakinleştiriyor. Şarkının ortalarında ritim biraz artıp, daha sonra bir sürprizle clean’dan distortion’a geçiliyor. 4 dakika 22 saniyelik şarkı geçişleriyle dinleyeni diri tutmayı başarmış. “Crossing Lanes” davul ve clean gitar yürüyüşleriyle ilgiyi kendinde topluyor. Bir önceki şarkıda olduğu gibi “Crossing Lanes”da da birden enerji seviyemiz değişiyor. Doyurucu soloların akılda kalması önemli.

“39 Light – Years Away” bana özlem duygusunu çağrıştırdı. Dinlerken gözlerim doldu. Düşüncelere daldıran şarkı daha uzun olsa rahat rahat dinlenirmiş. “Afterglow” umut vaat eden bir parça. Albüm akışı içinde Alex Campbell’in solo bölümleri anlaşılıyor. “Action at a Distance” harekete geçmeden önce temkinli davranmamızı istiyor gibi. Oradan da “30th Street”e bağlanıyoruz. Adı dikkatimi çektiği için albümden ilk bu şarkıyı dinlemiştim. Enerjik bir cadde olan 30 numaralı caddede güzelce rock and roll dinleyebilirsiniz. Uğramadan geçmeyin. “Farewell” outro gibi duran ama kısa bir şarkı uzunluğunda olan bir beste. “Isolated” ile başlayan albümü “Farewell” ile bitiriyoruz.

“Bright” yalnız başına dinlenebilecek bir albüm. Kalabalık ve gürültülü bir ortamda şarkılardan taşıdığı duyguları alabileceğimizi sanmıyorum. Genel olarak sakin ve umut verici şarkılar var. “Ne zaman bitecek bu şarkı” diye düşünmedim. Uzunlukları yerinde olmuş. Enstrümantal müziğe ilgi duyanlar “Bright”ı sevecektir.