IF’te Yaz Konserleri Bir Başka: Adamlar, Evrencan Gündüz ve Can Bonomo Performansları

0
309

IF Beşitaş yeni açılan bir mekan olmasına rağmen kısa sürede müzikseverlerin gitmeyi alışkanlık haline getirdiği bir konser salonu oldu. Ankara ve Ateşehir’den sonra Beşiktaş’ın da bir IF’i var. Bölgeyi düşündüğümüzde IF kadar büyük ve aktif konser yapan bir yer bulunmuyor. İki aydır IF konserlerine davetiye veriyoruz. Mümkün olduğunca etkinliklere katılım sağlamaya çalışıyoruz. Bu ay Adamlar, Evrencan Gündüz ve Can Bonomo konserlerini izledik. Bunları ayrı ayrı yazmaktansa bir başlıkta toplamayı daha uygun gördüm.

Adamlar 9 Haziran akşamı Beşiktaş’ta genç bir kitleye seslendi. Grubu en son The Charlatans konserinin ön grubu olarak sahneye çıktıklarında izlemiştim. Aradan uzun bir zaman geçmiş. Adamlar ikinci albümle beraber artık bir konser grubu olduğunu ilan etmişe benziyor. Şarkıların albüm kaydındaki gibi çalınması bana göre konser atmosferine gölge düşürüyor. Hata payı olmalı, farklı denemeler yapılmalı, beklenmedik aksiyonlara girilmeli. Adamlar aynen bunu yaptı. “Kadın”da biraz doğaçlama takıldılar. Davulun öne çıktığı bölümler seyirciyi coşturdu. Hatta küçük sololar bile dinledik. Yeni albümden “Hepinize El Salladım”, “Şakacı Birisin Sen”, “Tın Tın”,”Utanmazsan Unutmam” ve “Rüyalarda Buruşmuşum”a seyirci baştan sona eşlik etti. Adam gibi performanstı!

16 Haziran’da Evrencan Gündüz konseri oldu. Plak müjdesini konserde veren Evrencan gerçekten tuhaf bir setlist ile karşımızdaydı. Rock, blues, pop, caz sound’undaki şarkıları Evrencan Gündüz’ün yorumuyla dinledik. Hande Yener’den “Kırmızı” bile çalındı. Evrencan müziği akıllıca trollemek isteyen bir müzisyen. Sınırları görmezden gelip her müziğe dalıyor, oradan kendine uygun olanı çıkarıp kendince düzenliyor. Daha sonra konserde sevenlerine sunuyor. Gecenin sürprizleri arasında Bursa’dan gelen genç bir müzisyen arkadaşımız vardı. Evrencan konser haftasın Radyo Kanyon’da Bir Baba Indie’nin konuğuydu. O gün bu arkadaşımızı orada görmüş ve konsere davet etmiş. Güzel jest seyirciden de alkış aldı. İki şarkılık performanstan sonra Evrencan Gündüz’ün akustik setine döndük. Evrencan şarkı aralarında bilgi vermeyi, konuşmayı seviyor. Bu nedenle “acaba şimdi ne anlatacak” diye beklentiye girebiliyorsunuz. Sabaha kadar çalsalar dinlerdik, teşekkürler!

Ertesi gün (17 Haziran) Can Bonomo sahne aldı. Geçen gecenin üzerine bu konsere gitmeye düşünmüyordum ama özel bir davet gelince gitmenin iyi olacağını düşündüm. İstanbul’un yağmurlu havası Bonomo hayranlarını pek etkilememişti. Seyircinin istekli ve kalabalık olduğu bir etkinlikti. Dün Can Bonomo’yu ilk kez dikkatli bir şekilde dinledim. Enerjik sahnesi, vokalin dinamizmi ilgimi çekti. Bir ara rock havası da esti. Sanırım Can Bonomo’nun bir sonraki konserine hazırlıklı gideceğim. Ne olursa olsun, gecenin akılda kalanları latte ve kül tablası arasında geçti. Bir de çilekli çokomel olsaydı harika olabilirmiş 🙂 Bu arada konser videolarını Instagram sayfamızdan izleyebilirsiniz.

IF Performance ekibine teşekkür ediyoruz. Gelecek aylarda ilginizi çekecek konserler olacak. Takvim netleştiğinde biz de duyuracağız. IF’te görüşmek üzere!