En İyi 10 Alman Metal Grubu

0
7404

Almanlar sanayi ve futbolda oldukları kadar metal müzikte de iyiler mi? Listemizde yer alan gruplar:

10. We Butter The Bread With Butter 

Açılışı pek bilinmeyen ve yeni sayılabilecek bir metalcore grubuyla yapalım. Kişisel olarak metalcore sevmem ama bu grup benim oldukça hoşuma gitti. Hem de ilk grubun günahı olmaz…

Albüm önerisi: Wieder Geil!

9. Heaven Shall Burn 

Belki de listenin en delibozuk grubu bu grup. Dinlediğim ilk andan beri büyük hayranlarıyım. Her şarkılarından sonra tam gaz koşup duvara toslamak istiyorum desem yeridir. Zaten Endzeit performansını izleyince anlayacaksınız, tek kelimeyle muazzam! Ayrıca videonun devamında The Disease performansı sırasında İspanya’da yapılmış en büyük circle pit’i görebilirsiniz. İşte Alman gücü! Neyse çok etkilemeyeyim sizi. Bi’ dinleyin, beğenmezseniz ben buradayım.

Albüm önerisi: Invictus

8. Necrophagist 

Bizim elemanın grubu! Toprağımız Muhammed Suiçmez’in frontman’liğini yaptığı teknik death metal grubu iyi işler çıkarıyor. Brutal vokal mi arıyorsun, gel kardeşim. Bol bol solo mu dinlemek istiyorsun, sen de gelebilirsin. Ne ararsan var, bu adamları dinleyince müzik dinlemiyorsunuz, resmen terimlerle dolu bir kitap okuyormuş gibi yoruluyorsunuz. Necrophagist yorar, ama insanı canlı tutar. Şahanedir. 

Albüm önerisi: Epitaph

7. Haggard

Listenin orta sıralarına koyduk seni Haggard. Başka bir kategoride olsa başımızın tacısın ama bu kulvar zor bir kulvar. Çok farklısın ve senfonik metali bu kadar iyi icra ettiğin için teşekkür ederiz. 

Albüm önerisi: Eppur Si Muove

6. Destruction 

İlk andan itibaren “ben thrash metal grubuyum, ona göre dinle” dedirtiyorlar. 1983’den bu yana gelen mis gibi thrash metal kokusu. Ölene kadar thrash, işte budur!

Albüm önerisi: The Antichrist

5. Helloween

Almanlar bu müzik işinden anlıyor. Listenin 5 numarasını power metal ustalarına ayırmaktan onur duyuyoruz. I Want Out şarkısını dinleyince okulunuzu işinizi terk edip kendinizi yollara vurasınız geliyor, power metal etkisi budur. Danke, Helloween!

Albüm önerisi: The Best, The Rest, The Rare

4. Rammstein

Umarım hayranlar tarafından dayak yemeyiz ama kusura bakmayın, Till abi sen de kusura bakma sizden iyileri var. Açık konuşmak gerekirse şahsi fikrim; hayranların, görsel şovun ve grubun İstanbul konseri zamanında dönercide çekilmiş fotoğrafları hatrına 4 numaradalar. Yalan yok, onların yaptıklarını kimse yapamadı. Konserlerdeki şovlar, klipte Amerika Birleşik Devletleri’ne tam 4 buçuk dakika laf sokmak gibi şeyler her babayiğidin harcı değil. Çok acayip grup.

Albüm önerisi: Reise, Reise

3. Kreator

Geldik son üçe. Bunlar büyük gruplar, heyecan bastı. Neyse, listenin bir diğer thrash metal grubundayız. 2015 yazında İstanbul’u sallayan babalar karşımızda. Ben (Iron Maiden hariç) her şarkısından ayrı zevk aldığım başka bir grup görmedim. Ustalara saygıyla.

Albüm önerisi: Endorrama

2. Blind Guardian

Kıymetlimissss. Tavsiyem, Lord of the Rings’i bir de Blind Guardian dinleyerek okuyun. Blind Guardian’ı tek kelimeyle anlatabilsem o kelime “mistik” olurdu. Şarkıyı dinlerken bütün duygularınızı hat safhada yaşıyorsunuz. Zihninizde bir tiyatro canlanıyor resmen, müziğe kapılıp gidiyorsunuz.  Konseri olsa da gitsek, beraber söylesek şarkıları diyorsunuz. Etrafınıza bakıyorsunuz, sizin gibi binlerce kişi şarkıyı söylerken kendinden geçiyor. Blind Guardian tam olarak bu. Power metal türünün tartışmasız en iyi grubu. Gönül isterdi ki Blind Guardian’ı listenin en tepesine koyalım, kısmet değilmiş… 

Albüm önerisi: The Forgotten Tales

1. Scorpions

Geldik zurnanın zırt dediği yere, zirveye. Almanların Iron Maiden’ı. 1965’den günümüze kadar uzanan bir heavy metal serüveni. Scorpions öyle bir şey ki, bir şarkıdan sonra sizi sarıp sarmalıyor ve hepsini dinletiyor. Eskiden neyse, şimdi de o. Hiç değişmediler. Bu harika şarkıları için kendilerine ne kadar teşekkür etsek az. 

Albüm önerisi: Crazy World

Editör notu: Unuttuğumuz, sığdıramadığımız gruplar elbet vardır. Bir sonraki listede görüşmek üzere!