Enerjisi Yüksek Heyecanlı Müzik: MadenÖktemErsönmez Röportajı

0
2522

Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’den oluşan MadenÖktemErsönmez çıkış albümünü bu yıl yayımladı ve konserlere başladı. Zorlu PSM’deki lansman konseri sonrası Volkan Öktem’den röportaj sözü almıştık. O akşam bize farklı bir deneyim yaşatan gruba sorularımızı sorduk ve ortak cevaplar aldık.

Erkin: Yeni albümünüz için tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. İstanbul lansmanı gerçekleştirildi, gelen tepkiler nasıl?

MÖE: Genel olarak çok beğenildi. Farklı bulundu. Tekrarı sevmediğimiz için bu da bizi mutlu etti. Yadırgayanlar da var ama onların da bizden yeni bir “Quartet Muartet” albümü bekleyenler olduğunu düşünüyoruz. Dinledikçe onların da seveceğine inanıyoruz.

Erkin: Üçünüz de tecrübeli ve başarılı müzisyenlersiniz. Hem başka isimlerle, hem de birlikte çalışmalarınız önce de oldu. MadenÖktemErsönmez’in farkı sizce ne oldu? Bu projenizi sizin için özel kılan şeyler neler?

MÖE: MÖE’yi bizim için özel kılan şey bu projede başka projelerde çalmadığımız türde farklı bir müzik yapıyor olmamız. Karşılıklı doğaçlamanın, bireysel olduğu kadar grup sololarının ön plana çıkması bizi en çok heyecanlandıran tarafı MÖE’nin. Ayrıca enerjisi olukça yüksek müzik çalıyoruz.

Erkin: Hakkınızda okuduğum yazılarda yaptığım araştırmalarda müziğiniz caz olarak tanımlanıyor. Bazı kaynaklarda modern caz tanımını da gördüm. Müziğinizin türünü bir kenara bırakalım, bence albümde, zengin içerikli müzik dinlemeyi seven insanın dinleyebileceği türde şarkılar var. Sizin kendi müziğinize dair tanımınız nasıl? Hangi tür müzik yapıyor ya da hangi türleri harmanlıyorsunuz?

MÖE: Kendi müziğimizi sözel olarak tanımlamamayı tercih ediyoruz, ama genelde pek beraber var olmayan,  hatta tezat oluşturan birçok müzik tarzını bir arada kullandığımızı söyleyebiliriz. Müziğimizdeki tarzları sıralamaya kalkarsak, insanların algısını da bizim yönelimimizi de kısıtlayabiliriz diye düşünüyoruz. Ancak pek çok ayrı alt dalın yanı sıra, asıl olarak içinde caz, rock, ve çağdaş müzik öğeleri taşıyan, enerjisi yüksek ve heyecanlı bir müzik olduğunu söyleyebiliriz.

Erkin: Konserde dikkat ettiğim kadarıyla şarkılar albümdeki versiyonlarından daha uzun çalındı. Yani o gün dinlediğimde albümü henüz tam olarak sindirememiştim, hatta hala devam ediyorum ama sanıyorum ki uzatılan kısımlar doğaçlamaydı. Sormak istediğim ise şu ki, albüm kaydında önceden planlamadan doğaçlama olarak çaldığınız, stüdyoda verdiğiniz son dakika kararlarıyla değişiklik yaptığınız oldu mu?

MÖE: Albümde doğaçlamanın farklı türleri var. Örneğin, Alp’in bestesi olan SFG’nin melodi hariç bütün bölümleri serbest doğaçlama olarak çalındı. Öncesinde ne çalacağımıza dair hiçbir fikrimiz yoktu. 7. Yıl, Voltök Keman gibi parçalarda ise soloların çalınacağı akor yürüyüşü belli, o yürüyüşün üzerine doğaçlama çalıyoruz. Ama parçaların en belirli/yazılı bölümlerinde de (melodiler gibi) farklı şeyler deneyebiliyoruz ve küçük müzikal sürprizlerle birbirimizi şaşırtabiliyoruz.

Erkin: Ülke gündemi nedeniyle biraz sıkıntılı bir dönem olsa da ülkemizde caz müzik alanında olsun genel müzik anlamında olsun hatırı sayılır miktarda etkinlikler yapılmaya devam ediyor. Açıklamış olduğunuz turne takviminin dışında yurt içi ya da yurt dışında festivallerde sahne alma planınız var mıdır?

MÖE 8 Nisan’da Bursa 15 Eylül Kıraathanesi’nde ve 22 Nisan’da İTÜ’de konserimiz var. Bunun dışında tarihler kesinleşmese de Mayıs ayında yine Ankara Caz Festivali’ni de kapsayacak bir turne yapacağız.

Erkin: Zorlu Performans Sanatları Merkezi’ndeki konserinize geldik ve konsere ilgi oldukça yoğundu aynı zamanda dikkatimi çeken şey birçok kameranın kayıtta olmasıydı. Profesyonel kayıtlar aldınız ve bunları sunacaksınız muhtemelen. Bu kayıtlar nereden paylaşılacak?

MÖE: Konserimizde kaydedilen videolar plak şirketimiz Kabak & Lin’in YouTube kanalından paylaşılacak.

Erkin: Konser albümü dinlemeyi çok seven biri olarak bunu her röportaj yaptığım sanatçıya soruyorum. Albümünüz yeni olmasına rağmen size de soracağım. Gelecekte konser kayıtlarından oluşan bir albüm görmemiz mümkün mü?

MÖE: Neden olmasın? Belki bir DVD bile düşünülebilir.

Erkin: Son yıllarda plak kültürünün yeniden yükselişe geçtiği aşikar. Son dönemdeki önemli albümler plak olarak basıldı ve eskilerden olup da şuan bulunamayan albümler de plak formatıyla yeniden aramıza dönüyor ve bu biz müzikseverler için heyecan verici. Albümünüzün plak olarak basılma planı ya da düşüncesi var mı?

MÖE: Düşünceden öte plağımız basılacak. Umarım Mayıs ayındaki turneye yetiştirebiliriz.

Erkin: Eklemek istediğiniz şeyler var mı?

MÖE: Konserlerde görüşmek üzere. İlginize teşekkür ederiz.