2016’da yayımladığı “Mükemmel Boşluk” albümüyle konser serisine başlayan Redd, 11 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında hayranlarıyla buluştu. Konser, oturma düzeni olan Drama Sahnesi’ndeydi. Burada izlediğim ilk grup Redd oldu. Daha önce hep Studio kısmında bulunmuştum.

2006 çıkışlı “Kirli Suyunda Parıltılar” albümüyle Redd’i tanıdım. “50/50” ve bu albümdeki şarkıları o dönemde iyi biliyordum. Sonra ne olduysa Redd’i takip etmedim. “Mükemmel Boşluk” yayımlandığı zaman grubu özlediğimi fark ettim ve yeni albüm yerine ilk iki albümü baştan sona dinledim. Dolayısıyla Redd’in yeni şarkılarını ilk kez bu konserde duydum. Bu kısa girişin ardından konsere geçelim.

Drama Sahnesi’nde iki ayrı kurulum vardı. Ön taraf elektrikli, arka taraf akustik şarkılar içindi. Böylece tek konserde iki tat almış olduk. Koltuklara oturduğumuzda sabun kokusu vardı. Seyirciler için tertemiz bir alan hazırlanmıştı. Redd ise tam saatinde sahnedeydi. Zorlu PSM’deki konserlerin gecikmeden başlaması harika. Işık ve ses sistemlerinin kalitesi de eklenince dünya standartlarında bir yerde konser izlediğinizi anlıyorsunuz. Doğan Duru şarkı arasında Zorlu PSM’in sanatçıya, müziğe verdiği değeri anlattı. Konser salonunun oturmalı düzene sahip olması Redd’in pek alışık olduğu durum değil. Doğan Duru şarkılara ayakta eşlik edebileceğimizi, arkadakilerin ön kısımdaki boş yerlere gelebileceğini söyledi. Seyircilerin birlik olup ayağa kalkması son 3-4 şarkıya denk geldi.

Mehmet Güreli’nin Redd’e akustik şarkılarda eşlik etmesi günün sürpriziydi. Usta sanatçı “Uçurtma” ile kulaklarımızın pasını sildi, narin sesiyle yüzümüzde tebessüm bıraktı. Elektrikli performanslarda “Mutlu Olmak İçin”, “Kalpsiz Romantik”, “Aşk Virüs” ve “Kanıyorduk” etkileyiciydi. Perdeye yansıtılan görüntüler şarkıların temasını işliyordu. Ancak bir zaman sonra kendini çok tekrar ettiği izlenimi oldu. Konserin ortalarında sahnenin sol tarafından kulak tırmalayan, kısa süreli cızırtı geldi. Dikkat dağıtıcıydı ama büyük problem yaratmadı. Vokalleri bu konserin unutulmaz parçası olarak görüyorum. Doğan Duru’nun Türkiye’nin iyi vokalistlerinden biri olduğu gerçeğini gördük. Bence adını daha sık duymamız gerekiyor. Yaptıklarıyla fazlasını hak ediyor. Şarkıların taşıdığı duyguları vermesi, inişleri çıkışları kusursuzdu.

Caz Festivali kapsamında rock yapan Redd’i yıllar sonra yeni şarkılarıyla tekrar keşfettim. Redd’i farklı yapan, şarkı sözlerinin vurucu olması ve ilk dinleyişte iz bırakması. 2006-2017 arası uzak kaldığım grubu konserde yadırgamadım. Sound’un modern olduğunu söylemeliyim. Bununla beraber Redd’i diğer gruplardan ayıran yanları unutulmamış. Redd’in kimliği yaşamaya devam ediyor. Grup üyelerinin sahnede bıraktığı imaj cesaret içeriyor. Setlist “Prensesin Uykusuyum”, “Öperler”, “Deliyim” gibi şarkılar içerseydi benim için beklentinin üzerinde bir konser olurdu. Bir gün bu şarkıları da canlı dinlemeyi istiyorum. Mükemmel Boşluk” ile Redd sevgim tavan yapmış durumda. Bundan sonra yakından takip edeceğim.

Redd’e zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız doyumsuz konser için, Zorlu PSM’e salonu titizlikle hazırladığı için teşekkür ediyoruz. PRO İletişim’den İnci Şirin bizimle yakından ilgilendi. Kusursuz işleyen süreç dizayn ettiği için teşekkür ederiz.