Salon IKSV’den Yayılan Yeşil Zehir: Istanbul Street Trash Lansmanı

0
208
Fotoğraflar: Burak Bayrak

Istanbul Street Trash Vol 1 birçok açıdan ilk olma özelliği taşıyor. 14 yeraltı grubunun birer şarkısı ilk kez toplama plakta buluştu. Prof SNY Records etiketi ile sınırlı sayıda tüm dünyaya dağıtıldı. Plak renginin standart yeşil olması da plağı farklı yapan özelliklerden.

Albüm lansmanı 12 Mayıs 2017 günü Salon IKSV’de yapıldı. 14 gruptan dokuzu bu gecedeydi:

  • Istanbul Ska Foundation
  • Cemiyette Pişiyorum
  • Hedonistic Noise
  • Sülfür Ensemble
  • Tampon
  • Secondhand Underpants
  • Reptilians From Andromeda
  • Robotat
  • The Young Shaven

%100 Music serisi kapsamında hazırlanan organizasyon parti havasındaydı. Konser veren grup sayısı fazla olunca insan sirkülasyonu da hızlıydı. Dolayısıyla dışarı çıkıp tekrar konser alanına girdiğinizde aynı kişileri göremiyordunuz. Sülfür Ensemble hariç bütün grupları ilk kez dinledim. Sahne önünde pogo eksik olmadı. Seyirci enerjisinin sahneye yansıdığını hissedebiliyorduk.

Konserde beni en çok etkileyen, heyecanlandıran şey, Sülfür Ensemble’ın perdeye geri sayım sayacı yansıtması oldu. 10 dakikadan geriye doğru sayım başladı. Daha sonra intro eşliğinde grup üyeleri sahneye geldi. Erdem Çapar’ın “Karaçor” performansının sonlarında sahne arkasından dolanıp seyircilerin arasından sahneye çıkması ve yere yatıp vokal yapması ilgi çekiciydi. Sağ ve sol tarafa asılan Sülfür Ensemble bayrakları da şovun görselliğini artırmıştı. Bütün grupların genel performansı ise iyi düzeydeydi.

Etkinliğin merch standında da hareket vardı. Giriş koridoruna kurulan bu standın sorumlusu Dead Generation Records’dan Semih Şimşek’ti. Istanbul Street Trash plağının yanı sıra sahne alan grupların ürünleri de satıldı. Tampon, Reptilians From Andromeda ve Sülfür Ensemble bir tık öne çıkıyordu. Tişörtler, rozetler, fanzinler de standa çeşitlilik katmıştı.

Punk sound’unun hakim olduğu etkinliğin Salon IKSV’de yapılması ve beklentiyi karşılaması geleceğe yönelik olumlu sinyaller verdi. Hatırlayacak olursak 18 Şubat’ta Laneth Bir Gece, 6 Mayıs’ta Yurttan Gürültülü Sesler bizim müziğimizin olduğu organizasyonlardı. Istanbul Street Trash güven tazeleme adına önemliydi. Yeraltındaki hareketlenme takip ediliyor, değerlendiriliyor. Bu da bir anlamda metal ve rock gruplarına yansıyor. Güven Erkin Erkal ve Murat Beşer’in de dediği gibi, hikayenin devam etmesi genç kitlenin elinde. Yapılan konserlere ne kadar katılım sağlarsan, kendini yakın hissettiğin müzik de o kadar ilerler.

Konser fotoğraflarının tamamı Facebook sayfamızdaki albümde.