Gökböri – Erlik

0
3604

Gökböri’nin merakla beklenen yeni albümü 17 Şubat 2017’de Hammer Müzik aracılığıyla piyasada yerini alacak. 2016 boyunca albümün hazırlıkları sürdü. Erlik’in çıkış tarihine yakın “Tamuya” adlı şarkı single olarak verilmişti. Şarkıyı dinlediğimizde, beklediğimize değecek bir albüm geldiğini anladık.

Grubun ve albümün adından da anlaşılacağı üzere karşımıza eski Türkçe’den kelimeler çıkıyor. Basın bülteninde de mitolojik bir albüm geldiği söylendi. “Erlik”in kelime anlamından yola çıkıp bu mitolojiyi anlamak lazım. “Erlik” eski Türklerin inancına göre yeraltı aleminin efendisi. Kötülüğü simgeleyen bir tanrı ruhu olarak tasvir ediliyor. Altayların yaradılış efsanesine göre Erlik Han, dünyanın yaratılışı sırasında Tengri’ye karşı geliyor ve Tengri, Erlik Han’ı yeraltına gönderiyor. Albümde de yeraltı vurgusu birçok kez yapılıyor. Erlik; heybetli görünüşlü yaşlı bir varlık olarak efsanelerde yer alır. Tıpkı albüm kapağında olduğu gibi.

Dolayısıyla elimizde Türk mitolojisinin karanlık tarafını anlatan bir müzik albümü var. Kötü ruhların egemenliği etrafında gelişen şarkı sözleri mitolojiye dair ipuçları veriyor. Örneğin, single olarak dinlediğimiz “Tamuya”da Erlik’e uyanların cehenneme gönderileceği söyleniyor. (tamu = cehennem) Enerjik başlayan albüm “Yelbengler Yüresi” ile devam ediyor. Sözlere dikkat kesilecek olursak Tamuya’da olduğu gibi 9 rakamı burada da var. 9, Türk mitolojisinde çokça geçer. Şamanizm’da 9 kutlu rakamlar arasındadır. 9, 19, 90, 99, 900 gibi sayılar Türkler için önemliydi. Bir başka deyişe göre 9 rakamı savaş çağrısıdır. “Yelbengler Yüresi”ndeki “akacak olan kan içilmiştir çoktan” sözleri bunu doğruluyor. Bu şarkıdaki soloyu Chris Amott’un çalması da hoş bir detay.

“Karabasanlara Dönüş” ve “Gökten Gelen Tuğ” ile albüm devam ediyor. “Gökten Gelen Tuğ” albümdeki favori şarkım oldu. Buradaki clean vokal şarkıyı daha üst seviyelere çıkarmış. İlk üç şarkıdan bu konuda ayrışması dinlenebilirlik açısından isabetli karar. Albüme adını veren “Erlik”te mitoloji etrafında iyilik ve kötülüğün aslında insanın içinde yaşayan iki ruh olduğu anlatılıyor. Sözlerde Dede Korkut Hikayeleri’ne gönderme de var. Şarkının ilk sözlerinden biri “gönderdi 43 etkeri”. Dede Korkut Hikayeleri’nde üç rakamı 43 kere tekrar edilir. Şeytani ruh “Erlik”ten sonra “Körmösler Görmezler”i dinliyoruz. Körmös; Türk inancında iyilik ve kötülük yapan ruhların tamamı demektir. Körmös yer üstünde yaşayan ruhlar, su ve toprak altında yaşayan ruhlar ve gökyüzünde yaşayan ruhlar olmak üzere üçe ayrılır. Şarkıda bu katmanlar arasında yolculuk ediyoruz.

“Ben, Ang” baştan sona bir savaş narası tadında ilerliyor. Cesaret, liderlik ve ileri görüşlülük bir şekilde ele alınmış. Albümün son şarkısı “Çift Başlı Kartal” en farklı beste. Müzikal olarak diğer şarkıların aksine sakin geçen “Çift Başlı Kartal” sözleriyle meydan okuyor. Eski Türkler Kutup Yıldız’ına “Demir Kazık” diyordu. Çift başlı kartal simgesi ise hakimiyeti ifade eder. Yırtıcı ve gökte süzülüp avına kaçış yolu bırakmayan kartal Türklerin sahiplendiği bir hayvandı. Meydanlara dikilen Demir Kazık’larda (Göğün Direği) çift başlı kartal heykelleri göze çarpıyordu. Türklerin göğe hakim olduğu mesajını buradan çıkarmak mümkün.

Baştan sona sert ve sürükleyici albümde emeği geçenler:

  • Emre Balık – Gitarlar, vokallar
  • Jesse Haff – Davul
  • Koray Önder – Bas, vokaller

Albümdeki tüm sözler Emre Balık’a ait. “Çift Başlı Kartal” hariç bütün müzikler yine Emre Balık’a ait. “Çift Başlı Kartal”da Jesse Haff imzası da var. Albümün dikkat çeken ön kapak tasarımı Dilek Baykara’dan geliyor. CD’nin tasarımı Lisa Stenhaug tarafından yapıldı.

Eski Türkçe kelimeler olması ilk dinleyişte kulağı biraz tırmalasa da müziğin akışı bu açığı kapatıyor. Sözlere kulak verince daha anlamlı olan şarkılar insana sahiplenme duygusu da veriyor. Albümün akışını bozan şarkı yok. “Erlik” bir bütün olarak dinlenebilir. Hammer Müzik’in yapımını üstlendiği albümden bunlar beklenirdi. Gökböri ulumaya devam ediyor.

DEĞERLENDİRME
Türk Gitar Puanı
TEILEN
Önceki İçerikBolivyalı Baba Çocuğunun Adını “Iron Maiden” Koydu
Sonraki İçerikHeavy Metal Çınarı Akustik Albümden Mini Teaser Yayımladı