Diğer Müzik Türleri Hakikaten Metalcilerin Zannettiği Kadar Değersiz Mi?

0
1733

Hem Türkiye’de, hem de dünyada metal müzik dinleyicilerini çok yakından gözlemleme fırsatım oldu. Aslına bakarsanız bu gözlem direkt olarak gözlem yapmak amacıyla değil, spontane bir şekilde gerçekleşti ve zaman içinde kafamda bir farkındalık olarak yer edindi.

Metal müzik dinleyenler, ve bunu gerçekten büyük bir sahiplenme ruh hali içerisinde yapan kişilerde (ölümüne metalcilerde) diğer türlere karşı bir ön yargı hatta ve hatta küçümseme olduğunu görüyorum. Bu durum Türkiye için böyle olmakla birlikte, global piyasada da kesinlikle böyle.

Peki, gerçekten diğer müzik türleri metal dinleyen kişilerin zannettiği kadar değersiz ve ucuz mu?

Özellikle son 1,5 senedir hemen hemen bütün müzik türlerini dinlemeye gayret gösteriyorum. Cafelerde çalınan pop şarkılara kulağımın aşina olması ile birlikte aslında orada da güzel işlerin yapıldığını düşünmeye başladım. Türkçe veya yabancı fark etmezi; rap, pop veya diğer türler… Hepsinde gerçekten iyi işler mevcut.

Bu durum dünyanın önde gelen müzik trendleri için de geçerli. Her türün kendine has bir tadı var ve bu türlerin en iyilerini dinlediğiniz zaman fark edeceksiniz ki, eğer o tadı almayı başarabilirseniz, o tadı koklayabilirseniz, zannettiğiniz kadar kötü olmadığını fark edeceksiniz.

Dünyanın en çok dinlenen müziklerinin gerçekten çok dinlenmesinin sebebi belki de budur. Bu müzikler, bu müziklerden tat almayı başarabilen insanlar tarafından seviliyor ve biz ‘metalciler’ onlara karşı önyargılı olduğumuz için o tadı bir türlü alamıyoruz. Denemiyoruz bile.

Deneyin arkadaşlar… Emin olun çok farklı limanlara yelken açacaksınız. Hayatta her şeyden, bir şekilde tat alabilmek gerek. Neden kendimizi bundan mahrum bırakıyoruz ki. En azından bir şansı hak ediyorlar. Ön yargılarınızı kırıp, başka türlere bir şans verdiğiniz zaman içerisinde sizi içine çekebilecek güzel işlerin olduğunu göreceksiniz. Naçizane.