Türk Gruplarına Eleştiri: Neden Bu Kadar Vizyonsuzsunuz?

3
1768
Fotoğraf: Deadeye Dick

Uzun zamandır böyle bir yazı yazmak istiyordum. Artık gerçekten bu vizyonsuzluğu görmeye ve bunun içinde bulunmaya tahammül edemiyorum. O yüzden naçizane fikirlerimi yazmak istedim, belki okuyup yolunu değiştiren veya pozitif anlamda kendine bir şeyler katanlar olur. Altta yazdığım şeylerin aksine gerçekten vizyon sahibi bir kaç grubu tenzih ederek bunları yazdığımı bilmenizi isterim.

Okuduğunu anlayamayanlar için tekrar edelim: Altta yazdığım şeylerin aksine gerçekten vizyon sahibi bir kaç grubu tenzih ederek bunları yazdığımı bilmenizi isterim.

Türkiye’de metal müzikle ilgilenmek isteyen çoğu kişi hedef kitle dar olduğu veya müzik sektörü pop müziğin egemenliğinde olduğu için denemeden vazgeçiyor. Deneyenlerin de vizyonu TG’de ve PA’da haber olmaktan öteye gitmiyor. Yetiyor yani.

Çok basit bir örnek vereceğim. Öncelikle kendime bir öz eleştiri yaparak başlayayım; yetersiz ingilizcemle, TG’nin yabancı versiyonunu yaptım. Gerçekten çok zorlandım. O kadar acımasız mailler geldi ki siteye ama yine de vazgeçmedim. Hala saçmaladığım oluyor ama eskiye oranla çok nadir tepki maili alıyorum. İyi de hit alıyor site. En az TG kadar…

Geçtiğimiz günlerde Romanya’dan sıradan bir grup çıkarttığı single’ın basın bültenini gönderdi. Şık bir fotoğraf ve kaliteli bir metinle süslemişler. Hemen yayımladım.

O adamlar şunu yapmadılar. “Romanya’nın yerel rock sitesine haber olalım yeter” diye düşünmediler, muhtemelen buldukları tüm yabancı sitelere bülten gönderdiler. Belki de 30 siteye bülten göndermelerine rağmen sadece 3’ü döndü. Bence iyi bir başlangıç.

Şimdi sizinle o adamların arasındaki fark burada ortaya çıkıyor. Bu adamlar deniyorlar. Bu adamlar global düşünüyorlar. Aşağıdaki görsele bakarsanız göreceksiniz ki, son girdiğim 3 haberin hepsi basın bülteni ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden çıkan yeni gruplar…

BÜYÜK DÜŞÜNÜN, BÜYÜK OLSUN. Sırf yapmış olmak için iş yapmayın. “Single yayımladık abi, al linki burada” şeklinde bir yaklaşım ile hiçbir yere gelemezsiniz. Önce güzel bir fotoğraf çekilmeyi öğrenin, ardından basın bülteni nasıl hazırlanır onu araştırın. Yazdığınız bülteni iki dilde yazın. TG’de haber olunca bir bok olmuyorsunuz. Ne zaman Loudwire’a haber olursunuz, o zaman iyisiniz.

Bu yazdıklarımı düşmanca ya da size bir saldırı olarak almayınız. Sadece başımdan geçenleri yazdım. Bir mentor tavsiyesi olarak görün bu söylediklerimi.