Fotoğraf: Hasan Kılıç

Alternatif müzik akımının öncülerinden olan Büyük Ev Ablukada ortaya koyduğu işlerle paylaşım değeri yarattı. Başlarda Büyük Ev Ablukada’nın müziği başka bir grubun müziğine benzemiyordu. Bu kabul etmemiz gereken bir gerçek. Yıllar geçti, hayran kitlesi büyüdü. Ama şu an kırılma noktasındayız.

Büyük Ev Ablukada’yı ilk kez Vodafone Freezone Konserleri’nde izlemiştim. Son derece samimi, rahat bir performanstı. O konserden sonra “Full Faça” albümünü bir tık daha fazla dinler olmuştum. Daha sonra 2016 YavuzFest’te akustik bir performans oldu. En önden dinlemiştim. Grubun akustik performansları hep güzeldi. Esprilerde performansa artı katıyordu. Dolayısıyla Büyük Ev Ablukada aklımda sıra dışı bir konser grubu olarak yer etmişti. Değişik bir kafa yaşamak için konsere gidilirdi.

Uzun zaman sonra Büyük Ev Ablukada’nın 5 Mayıs IF Beşiktaş konserine gittim. “Fırtınayt” konseptini ilk kez gördüm. Benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Öyle ki şöyle bir an yaşandı. Konser daha başlamamıştı, vestiyerin önünde ekipten birileriyle konuşuyordum. Grubun kaçta sahneye çıkacağını sordum. “Sahneye çıkmış olmalılar, sesler geliyor” dediler. “Bu müzik onların değildir, playlist akıyordur” diye karşılık verdim. İçeri girdiğimde çalan müziğin Büyük Ev Ablukada’ya ait olduğunu anlayınca büyük bir şok yaşadım. Dinlediğim, geçen yaz sahnede izlediğim grup tanınmaz haldeydi.

Elektronik Büyük Ev Ablukada konseri tekdüze geçti. Şarkılardaki duyguyu bu performansta alamadım. Gitarın geri planda kalması, disko müziğini andıran temponun aşırı derecede öne çıkması benim hiç hoşuma gitmedi. Eğlenen, bu konsepti iyi bulan, her şarkıya eşlik eden, mutlu gelip mutlu ayrılanlar da var. Ama “Fırtınayt” konsepti benim Büyük Ev Ablukada anlayışıma çok ters düşmüş. Elektronik müziğin habercisi niteliğindeki “Hayaletler” ve “Arayan Bulur” single’ları konsepte uygun olsa da konserde çok farklıydı. Bunun sebebi de tek düze giden disko ritmi olmalı.

Büyük Ev Ablukada kendi istediğini yapan bir grup. “Fırtınayt”ı kimse zorla onlara kabul ettirmedi. Yapılmış işlere bakınca, ben bir kimlik karmaşası görüyorum. Farklı bir şey deneyelim derken grubu ayakta tutan sihir kaybedilmiş. O yüzden eski hayranların bir kısmı gibi evin fırtınadan uzak bir yerde baştan inşa edilmesi gerektiğine inanıyorum.