Jonas Akerlund’ın yönetmenliğinde çekilen Rammstein’ın 2012 tarihli Paris konseri DVD’si adından epey söz ettiriyor. Müzik marketlerdeki yerini alan DVD, “acaba ne izlesem” diyenler için arşivinize eklemeniz gereken şaheser bir Rammstein eseri olmaya aday.

Rammstein, sahne şovlarıyla ve ateşli gösterileriyle aklımızı başımızdan alan çılgın Alman grubu oldukları aşikar. Kariyerlerinin 23. yılında grup, 2009’dan bu yana hayranlarının hasretini konser filmleri ile dindirmeye çalışıyor. En son ‘Rammstein in Amerika’ DVD/Blu-ray konser filminde dinleyicilerinden tam not alan grup, şimdi Paris konseriyle ortalığı yakıyor.

Yaklaşık bir ay önce nihayet DVD Türkiye’ye geldi. Uzun bekleyişten sonra ilk işim gidip DVD’yi satın aldım. Elime aldığımda en çok beğendiğim şey, grubun fotoğraflarından oluşan kitapçık albümü oldu. Performanslara gelince grup ilk olarak YouTube kanalı üzerinden ‘Wollt Ihr Das Bett In Flammen Sehen?’ performansını yayınlamıştı.

Rammstein: Paris’i çok dikkatli bir şekilde inceleyerek izledim. Grubun konser performansları benim için tam bir ziyafet açıkçası. Her bir performansta nefesim kesiliyor. Ben bile kendimi tanıyamıyorum desem abartmış olmam sanırım.  Mein Teil, Du Riechst So Gut ve Mann Gegen Mann performanslarını izlediğimde ağzım açık kaldı. Ama beni yerden yere vuran şüphesiz Bück Dich performansı oldu. Çok detaylı, bayağı detaylı bir performans sergilemişler. Ben o dakikalar da sakin olmaya çalıştım. Christoph Schneider, kadın rolünde diğer üyelere şiddetli bir şekilde sopasıyla dövmekle meşguldü. Richard Z. Kruspe tartışılmaz klavyesinde yardırıyordu. Yani şunu söylemem gerekirse Rammstein kesinlikle muhteşem bir iş çıkarmış, iyi ki de çıkarmış. Arşivinize kesinlikle eklemelisiniz. İzledim, onayladım ve çok beğendim.