2016 yılı yalnızca ülkemiz adına değil, tüm dünya adına kara bir yıl olarak geride kalıyor. Sanat ve müzik dünyasındaki beklenmedik ölüm haberleri bizleri derinden üzdü. Ülkemizde ve dünya genelindeki terör saldırıları da kara bir yıl geçirmemizin can sıkıcı sebeplerinden biriydi. Tüm bunların geride kaldığı ve huzur içerisinde geçecek bir yıla giriyor olma ümidiyle bu satırları yazıyorum. Umarım 2017 herkes için mutlu ve huzurlu bir yıl olur.

2013 yılından bu yana yayın yapmakta olan Türk Gitar’ın, altyapı ve tasarım olarak yenilenmeye ihtiyacının olduğunun farkındaydık. Mevcut altyapımızın ihtiyaçlarımızı karşılamıyor oluşu ve özellikle internet dünyasının hızla mobile kaymasından ötürü yeni bir tasarım ve altyapıya geçmek için çalışmalar yaptık. Bireysel olarak yeni tasarıma geçiş tarihimizi kafamda 1 Ocak 2017 olarak kuruyordum ve bu hedefe ulaştığım için kendi adıma mutluyum.

Ne Gibi Yenilikler Var?

Öncelikle tasarımımız artık daha ferah ve okunaklı bir hale geldi. Flat ve geniş alana yayılmış tasarımlar masaüstü cihazları için son dönemde en çok rağbet gören trendlerden biri. Bunu gözeterek masaüstü versiyonumuzu elden geçirdik.

Kullanışsız olan mobil sürümümüzü, hem daha okunaklı hem de daha kullanıcı dostu bir hale getirdik. Sürekli olarak takipçilerimizin dile getirdiği mobil uygulama isteğini karşılayacak yeterlilikte bir mobil sürümüne kavuştuğumuzu söyleyebilirim. En güncel haberleri telefon veya tabletinize bildirim olarak alabilmeniz mümkün olacak. Kesinlikle spam bildirim gelmeyecektir. O konuda rahat olabilirsiniz.

Üyelik sistemimizde ufak bir sıkıntı vardı. Bu problemi tamamen ortadan kaldırdık. Bir kaç hafta içerisinde tekrar üyelik alımına başlayacağız. Peki bu üyelik ne işe yarayacak? Şu işe yarayacak, forum kültürü bildiğiniz gibi ölmüş durumda. Ancak bunu yorum bileşeni ile birlikte kullanınca güzel sonuçlar almak mümkün oluyor. Tüm haber ve içeriklerin eş zamanlı olarak topicleneceği bir forum formatı olacak ve bu foruma gelen tüm yorumlar, sitenin standart yorum sistemi ile entegre çalışacak. Siteye atılan yorumlar da, foruma atılan yorumlar da gönderinin altında gösterilecek. Ufak pürüzleri var, 1 hafta içerisinde kullanılabilir olacaktır.

Liste kültürü sosyal medyayı ve internet alemini ele geçirmiş vaziyette. Çok ilgi çekiyor listeler. Bu yüzden daha kullanıcı dostu ve görsel olarak keyifli bir liste sistemine geçtik. Eskisi gibi dümdüz alt alta sıralanmış Youtube linkleri görmeyeceksiniz.

Anasayfadaki öne çıkanlar alanı yenilendi. Eski sistemde bu alanın yüklenmesi zaman alıyordu ve bu gerçekten can sıkıcı olabiliyordu.

Siteye cache sistemi kurduk. Böylece sayfalar arasında daha hızlı geçiş yapabileceksiniz. Geçtiğimiz ay sunucu yükseltmesi de yaptığımız için sitenin hızında yaklaşık olarak yüzde 66’lık bir artış söz konusu. Şu an yağ gibi akıyor diyebilirim.

Son olarak, yazar kadromuzu yenileme kararı aldık. Belli bir hedef dahilinde bizimle yürüyecek kişilerle siteyi geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz. Günde minimum 3-4 haber girerek kitlemizin beklentilerini karşılıyoruz ancak bu bana göre yeterli değil. Limitlerimizi yükseltmediğimiz sürece bir üst noktaya gelemeyeceğiz. Bu sebepten ötürü “TG yazarı” olabilmek için gerekli ön koşulları biraz daha zorlu bir hale getirdik. Faydalı  olacağını düşünüyorum.

Türkiye’deki rock ve metal kitlesini sevindirecek ve bize daha sıkı sıkıya sarılmasını sağlayacak yenilikler yapmaya devam edeceğiz. TG’deki yenilikler hiçbir zaman bitmeyecek.