Türkçe heavy metal müziğin önde gelen gruplarından Diken, 2018 ortalarında yayımlamaya hazırlandıkları 5. stüdyo albümlerinin ilk teklisi olan “999”u izleyicilerinin beğenisine sundu.

2016 Mayıs’ında yayımladıkları Yenilmeyenler albümü ile iyi bir performans sergileyen Diken, Taylan Ayık, Hakan Akkaya, Erman Konuklu ve Onur Pehlivan’dan kurulu kadrolarıyla hız kesmeden yeni bir albümle daha dinleyicilerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. “Hadeyan” ismiyle yayınlanacak olan albümde 14 ila 16 şarkının yer alması planlanıyor.

Grup, bugüne kadar sürdürdükleri albüm promosyon alışkanlıklarının dışına çıkarak ilk teklilerini, albümün çıkmasına daha aylar varken yayınlama kararı aldı. Elenor etiketiyle yayınlanan 999 adlı tekli, Türk Rock camiası için hazin bir dönemi anlatması açısından önemli.

Sözlerini Taylan Ayık’ın yazdığı, bestesini de Hakan Akkaya’nın yaptığı şarkıda, 1999 yılında işlenen bir cinayetin ardından medyanın kamuoyunu yanlış yönlendirmesi sonucunda, Rock müziğine gönül vermiş insanların yaşadığı haksız baskılar anlatılıyor.

Tüm dijital platformlarda yerini alan 999’un video klibini yine grubun basçısı Hakan Akkaya yaptı. Halen kayıt ve aranje sürecine devam eden Diken, albüm öncesinde 2 tekli ile daha dinleyicilerinin karşısına çıkmayı planlıyor.