Gün geçmiyor ki İsveç`in bağrından kopup gelen esrarengiz, şeytanıl, anonim ve daha birçok sıfatı yedirebileceğimiz Ghost, yeni bir iş yapmasın. Geçtiğimiz günlerde detayları açıklanan ve bir de single ile ağzımıza bir parmak bal çalan grup Square Hammer ile Meliora albümünden sonra tam gaz devam edeceğinin sinyalini vermişti. Arayı da çok açmadan söz verdikleri gibi 4 gün sonra yeni EPlerini yayımladılar.

EP öncesi grubun durumunu özet geçecek olursak Meliora ile ufak tefek eleştiriler almış olsa da turlamaya ara vermeyen ve aralara kendi şarkılarına yaptıkları harika akustik coverlar ile mini turneler de ekleyen ekip, yaratıcılığından ödün vermediğini gösteriyordu. Çalışkanlığı ve üretkenliğiyle tanıdığımız Ghost, ikinci albümleri Infestissumam`ın hemen ardından çıkardığı gibi, Meliora`nın da ardından bir EP yayımladı.

Detaylar paylaşılmadan önce bir kesim bu EP`in grubun akustik şarkılarından oluşacağını, bir diğer kesim ise bir cover EP`i geleceğine inanıyordu. Nitekim If You Have Ghosts EP`inde olduğu gibi bir yeni şarkı ve birkaç coverdan oluşan güzide bir EP ile selamladı grup bizleri. Square Hammer ile biraz daha erken tanıştığımız için Meliora`nın içerisinde en iyilerden biri olabilecek seviyede bir parça duymuş olmak bizi EP konusunda son derece heyecanlandırdı. EP`in ismi olan Popestar`a yaraşır biçimde pop izlenimleri de veren parça oldukça akılda kalıcı ve gerek Papa`nın vokalleri gerek klavyeleri ile son derece öne çıkıyor.

Peki asıl merak konusu olarak EP`in devamı nasıl? Bu soruya verebileceğim cevap, son tahlilde mükemmel olacaktır. Zira EP`i birkaç sefer dinledim ve en nihayetinde her parçaya tek tek bayıldım. İlk dinleyişimde aklıma takılan ‘acaba iyi mi, kötü mü?’ kararsızlığı ikinci dinlemede kendisini ufak bir bağımlılığa bıraktı. Zaten cover işinde ne kadar başarılı olduğunu bildiğimiz Ghost (bundan önce Here Comes The Sun, If You Have Ghosts, I’m A Marionette, Crucified gibi insanüstü coverlar yapmıştı) bugün de bizi 666’ya şükürler olsun ki yanıltmadı.

Dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta ise ekibin tercih ettiği coverlar. ‘Popestar’ ismine yaraşır biçimde genellikle Pop Rock, Post Punk ekiplerinin daha akıldı kalıcı parçalarını kendilerince yorumlamışlar. Özellikle Eurythmichs’in Missionary Man coverı Ghost doğasına ne kadar aykırı olsa da inanılmaz bir sentez olarak EP’in akıllara kazınan eserlerinden birisi olmuş. Yine Echo and The Bunnymen coverı olan Nocturnal Me, sadeliği ve sadeliğin kaliteli biçimde enstrümanlara yansımasıyla ve Papa’nın harikulade diyebileceğim sakin vokalleriyle insanı adeta bağımlı hale getiriyor. Yine bu şarkılardan kesinlikle aşağı kalır yanı olduğuna inanmadığım diğer iki cover; Simian Mobile Disco’nun I Believe’i ve Imperiet’in Bible’ı EP’e tam olmasa da tama çok çok yakın bir puan vermeme sebebiyet veriyor.

Etkileyici klavyeler,, kendi halinde yürüyen basslar, sade ve kaliteli gitar kullanımı, Missionary Man’de Opus Eponymous döneminden esintiler sunan davullar ve Papa’nın harikalar yarattığı vokaliyle Popestar, 2016 yılına ilaç gibi gelen harikulade bir yapım. Özellikle Ghost’un Meliora sonrası aldığı eleştirileri ve grubun yaratıcılığını sorgulamaya başlayan dinleyicilerin endişesini yok etmesi sebebiyle bence çok çok önemli bir yerde duruyor. Buradan Ghost’un yeni projelerini merakla beklediğimi de belirterek en sevdiğim grupların başındaki bu adamların bu EP’ini bir daha dinlemek için sizi 23 dakika 34 saniyelik saygı duruşuna davet ediyorum.

Türk Gitar Puanı: