Gibson CEO’su Şirketin Finansal Sorunlarını Gitar Mağazalarına Bağlıyor

0
118

Yaklaşık 2 hafta önce gündeme oturan bir iddia, tüm gitar dünyasını büyük bir endişeye sevk etmişti. Bu iddiaya göre, tarihin en önemli gitar üreticilerinden biri olan Gibson büyük bir finansal krizin içerisinde ve ciddi bir borç batağına batmış durumda.

Gibson CEO’su Henry Juszkiewicz, bu iddiaları doğruladı ve sebepleri ile ilgili bir açıklama yaptı. The Billboard’a konuşan Juszkiewicz, Gibson firmasının içinde bulunduğu durumu perakende sektörünün e-ticarete karşı tutumuna bağladı ve yerel satıcıların müşteri dostu olmadığını söyledi.

Juszkiewicz’ın söylediklerine göre, gitar sektöründe e-ticaret üzerinden satılan ürünlerin kar marjı, elden alınan ürünlere oranla biraz düşük oluyor. Bu sebepten ötürü Gibson’ın zaten büyük yük oluşturan fiyatı, e-ticaret sayesinde oluşan indirimden de nasibini almayınca alıcılar için zorlayıcı bir fiyat aralığı ortaya çıkıyor.

Nashville Post tarafından yayımlanan rapora göre, Gibson firması şu sıralardafabrikaların kapanmasına sebep olabilecek boyutta bir borç batağının içinde bulunuyor. Eğer hızlı bir şekilde bu borçlar ödenmezse, şirket iflas ile yüzleşmek durumunda kalabilir.

Kaynak sitenin verdiği bilgi metninde, 375 milyon dolarlık bir gecikmiş ödemeden söz ediliyor. Önümüzdeki altı aylık süreçte bu borç ile ilgili herhangi bir pozitif adım atılmazsa, şirketi çok zor günler bekliyor.