Gojira’nın “Magma” albümü grubun değişim sinyallerini gayet net bir şekilde vermişti. Geçen sene verilen röportajlarda grubun araştırmacı kimliği öne sürülerek sıradaki kayıtların da bu çizgide olabileceği söylendi.

Joe Duplantier, Gojira’nın geçirdiği değişimi başından geçen bir olay ile anlattı. Aggressive Tendencies’a konuşan frontman şunları söylüyor:

“Geçen konserde biri bana “Sana bir şey söyleyebilir miyim? Gojira’yı çok seviyorum ama birçok insan sizin ana akıma karıştığınızı düşünüyor.” dedi. Bunun ne anlama geldiğine emin olamadım. Yani şunu mu demek istedi; “Para kazanmak için hayranlarınıza ihanet ediyorsunuz” veya “Yaptığınız müzik ana akım medyada yer alıyor”. Ona şöyle dedim; “Arkadaşlarının hissettikleri için özür dilerim. Biz kendimiz olmayı seviyoruz. İnsanlar da bunu alıyorsa mutluyuz.”

Death metal geçmişimizden bahsedecek olursam, bunu bir örnekle açıklamam daha iyi olacaktır. Bu tıpkı arkadaşlık gibi. Çocukken çok iyi anlaştığınız biri vardır. Ama bir gün başka bir şehre taşınmak zorunda kalırsınız. Arkadaşını görmesen bile hala senin hayatının bir parçasıdır. Çünkü ortada yaşanmışlıklar vardır.

Death metal’i hala seviyoruz. Bizim parçamız olduğunu inkar edemem. Büyüdükçe, zaman geçtikçe değiştik. Yeni şeyler keşfettik. Buna bağlı olarak müziğimiz de değişim gösterdi. Vazgeçemediğimiz elementler elbette var. Bence müzisyen olmak keşfe açık olmaktır.”

Gojira 11 Mart’ta The Magma Tour’a başlayacak.