Haftanın Grubu #3: Heathen

0
10

Haftanın grubu, her hafta bir grubu ana hatlarıyla konuk ettiğimiz, yeri geldiğinde bilinmeyeni öne çıkardığımız, yeri geldiğinde çok bilinene saygı sunduğumuz, bir kez daha hatırladığımız yeni köşemizdir.

Bu hafta 3. konuğumuz ile sizlerleyiz: HEATHEN.

Grup Adı: Heathen

Janra: Melodic Thrash Metal

Üyeler: David R. White (Vokal) / Lee Altus (Solo Gitar) / Kragen Lum (Solo Gitar) / Jason Viebrooks (Bass)

Kuruluş: 1984

Müzik hayatının hiçbir alanında sürekli üreten bir yapıda olmayan Heathen, Thrash Metal’in derya deniz olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde Big Four ve nicelerinin çılgın atmaya başladığı 1984 yılında kuruldu.

İkinci hafta grubu Crimson Glory’den bahsederken bir turnuvanın adını anmıştım. İşte Heathen ile de bu turnuvanın 1980-1993 ilk dönem thrash metal albümleri konsepti işlenirken Heathen’ın Victims of Deception adlı albümünü dinlemem ile gruba hasta olmuştum. Nitekim 1987 yılında yayımlanan debut albümleri Breaking the Silence ile fazla bir ses getirememişti Heathen. Benim de öyle ayılıp bayıldığım bir albüm değildir. Fakat 1991 yılındaki Victims of Deception, thrash metal tarihinin bana kalırsa en sağlam albümlerinden birisi konumunda duruyor. Hepi topu 3 albümü olan grup Victims of Deception şaheserinden sonra ise uzun bir sessizliğe büründü ancak 2010 yılında The Evolution of Chaos ile yine kaymak gibi bir dönüş yaptı.

Birkaç değişik bilgi;

Grubun 3 albümlük tarihinde şu an kadroda yer almayan fakat grubun içine girip çıkmış toplam 16 farklı müzisyen var. Farklı bir davulcu alacaklarını da hesaba katarsak 3 albüm için 21 farklı sanatçı yapıyor. (Elbette bu sayı sadece albümler için değil ancak neden ilginçleştirmeyelim ki?)

Grubun bütün üyelerinin farklı gruplar ile de ilişkileri oldu bu zamana kadar. Zaten bu savsaklığı da başka türlü açıklamak mümkün değil. Lee Altus hali hazırda Exodus’un gitaristi. Diğer arkadaşlar biraz daha durgun son zamanlarda.

Grubun şarkılarında söz ettiği şeyler ise genellikle toplum, politik eleştiriler ve din. Tipik bir thrash metal grubu aslında. Ancak son derece teknik müzikleri onları farklı kılmakta.

Gelenekselleşmeye başlayan anketimizle bu haftayı sonlandıralım:

Grubu en yakın arkadaşıma önerir miyim? Kesinlikle evet

Grubu dinlerken annemle babama yakalansam evde bana kötü gözle bakarlar mı? 97% evet.

Gruba 10 üzerinden kaç puan veririm? 9.3/10

Grubun en sevdiğim albümü hangi albümdür? Victim of Deception, tartışmam

Grubu dinlerken duygulanır mıyım? Prisoners of Fate olabilir. En güzel thrash balladlarından birisidir. (Metallica’nın dava satan balladlarını thrash balladı statüsünde saymazsak tabii)

Grup kavgaya gitmeden önce dinlenir mi? Çok net, evet.

Grubun en sevdiğim 5 şarkısı nelerdir? Dying Season, Prisoners of Fate, Hypnotized, Heathen’s Song, Guitarmony