Haftanın grubu, her hafta bir grubu ana hatlarıyla konuk ettiğimiz, yeri geldiğinde bilinmeyeni öne çıkardığımız, yeri geldiğinde çok bilinene saygı sunduğumuz, bir kez daha hatırladığımız yeni köşemizdir.

Bu hafta 2. konuğumuz ile sizlerleyiz: CRIMSON GLORY.

Grup Adı: Crimson Glory

Janra: Power / Progressive / Heavy Metal

Üyeler: Midnight (Allah rahmet eylesin) (Vokal) / Jon Drenning (Solo Gitar) / Ben Jackson (Ritim Gitar) / Jeff Lords (Bass) / Dana Burnell (Davul)

Kuruluş: 1983

Bugüne dek 4 stüdyo albümü yayımlayıp uzun süredir kendilerinden haber alamadığımız Crimson Glory, Death Metal gruplarıyla ünlü Florida’da 1983 yılında kuruldu.

Kendileriyle farklı bir mecrada bir araya gelip 128 farklı Heavy Metal albümünü dinleyerek eşleşme usulüyle birbirleriyle yarıştırdığımız ve nihayetinde bir şampiyon belirlediğimiz (Black Sabbath – Sabbath Bloody Sabbath şampiyon olmuştu) güzel bir arkadaş grubunun bulunduğu bir ortamda tanıştığım grup, genellikle 1988 yılındaki Transcendence albümleriyle adlarından söz ettirmiş ve daha iyi bir üne kavuşmuş olsalar da benim adıma tek albümlük lakin inanılmaz kaliteli bir tek albümlük grup konumunda. O albümün adı ise yarışmada duyduğumda hem klasik heavy metali cayır cayır hissettiğim hem de bunun yanında progresif tınılar işiterek müzikal orgazma daha da yaklaştığım 1986 çıkışlı debut albümler, Crimson Glory idi. 

Transcendence şüphesiz çok iyi bir albüm ancak Crimson Glory albümünde çıtayı o kadar aşmışlardı ki bana asla o alıştığım tatları tekrar almama olanak sağlamadı. Daha sonrasında çıkan 91 ve 99 yılındaki albümlerini ise sadece birer kez dinlemiş bulundum.

Birkaç değişik bilgi;

Grup reunion çalışmalarında Midnight ile bir araya geldi ancak efsane vokalistin üzücü ölümüyle sarsıldıktan sonra kendini toparlayıp vokale Todd la Torre’yi getirdi. Fakat kısa bir süre sonra da Todd la Torre Queensryche’a katıldı. Bunun akabinde de grup facebook sayfasından vokalist aranıyor ilanı verdi. Lakin bir şey çıkmadı. (Eski Artillery vokalisti Flemming Flipside gruba gidebilirdi, nedensizce aklıma geldi) Vokalist durumunun belirsizliğinden dolayı grubun ne halde olduğu da maalesef bilinmiyor. 2 gün sonra facebooktan adam bulduk, albüm yapıyoruz da diyebilirler, tarihin tozlu sayfalarında kendilerine güzel bir yer de edinebilirler…

Grup genellikle şarkılarında fantastik ögelerden söz eder ki bana göre heavy / progresif metalin çok ağır bastığı sounduna rağmen power metal yaftaları da gruba yapıştırılmaktadır bu sebeple. Azrail’den, Valhalla’dan, Savaş Melekleri’nden söz ederken yeri gelir kaymak gibi balladlar yapar, insanın duygularına dokunan Lost Reflection, Lonely gibi şarkılar da ortaya koyarlar.

Gelenekselleşecek olan anketimizle bu haftayı sonlandıralım:

Grubu en yakın arkadaşıma önerir miyim? İlk albümlerini kesinlikle dinletirdim. Gerisine pek de gerek yok.

Grubu dinlerken annemle babama yakalansam evde bana kötü gözle bakarlar mı? Bakmazlar.

Gruba 10 üzerinden kaç puan veririm? 7.2/10

Grubun en sevdiğim albümü hangi albümdür? Net biçimde aynı adlı debut albümleri; Crimson Glory.

Grubu dinlerken duygulanır mıyım? Lost Reflection ve Lonely isimli şarkılarında olabilir.

Grup kavgaya gitmeden önce dinlenir mi? Şarkısına göre değişir.

Grubun en sevdiğim 5 şarkısı nelerdir? Lost Reflections, Azrael, Queen of the Masquarade, Valhalla, Angels of War