Harran’a Müzik Götüren 14 Yaşındaki Konservatuvar Öğrencisi Sera Çamaş: Köy Okulları Müzik Projesi

0
240
Hürriyet

Sera Çamaş isimli 14 yaşındaki konservatuvar öğrencisi, köy okullarındaki öğrencilere müzik eğitimi verdi.

6 yaşından beri İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda piyano bölümünde yer alan Sera Çamaş isimli 14 yaşındaki öğrenci çok önemli bir projeye imza attı. Sera, Köy Okulları Ağışım Derneği’nin isteği ile köy okullarına müzik eğitimi verdi. Geçen sene 6 okulla çalışan Sera, bu sene 18 okulla çalışmaya başladı.

Sera, proje hakkında Hürriyet yazarı Ayşe Arman’a konuştu:

Köy Okulları Ağışım Derneği, geçen sene bizi ebru atölyesi için davet etti. Benim müziğe olan ilgimi görünce müzik atölyesi yapmamı istediler. Bende kolay taşındığı ve ses çıkarması kolay olduğu için ukulelemi alıp gittim. Hayatımda ilk defa Harran’a gittim, ilk defa köy okuluna girdim ve çok etkilendim. 6 okulla çalıştım…”

Ayşe Arman’ın “Nasıl bir şeyle karşılaştın Harran’da” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Uçsuz bucaksız pamuk tarları, upuzun boşluk, on evli köyler ve köy okulları… Başka da bir şey yok. Çocuklar nefis! Misafir gelecek diye hazırlanmışlar. Hepsinin gözleri ışıl, ışıl, inanılmaz bir sevgi, coşku ve mutluluk! Ben önce kendimi tanıttım “Müzik okulunda piyano öğreniyorum” dedim ve ukulelemi gösterip “Bunun ne olduğunu biliyor musunuz?” diye sordum. Hepsi “Piyanooo!” diye bağırdı.

Sonra onlara notaları anlattım, beraber şarkılar söyledik, ukulele çaldık ve onların müzikle ne kadar mutlu olduklarını gördüm. Bu sene, ilgilerinin karşılığında hak ettikleri kadar iyi müzik eğitimi almalarını hayal ettim. Bu iş için de en doğru yol, ben yokken de müzikle ilgilenmelerini sağlamak ve onları orgla çalıştırmaktı. Ama 18 okul var, ben evden bir tanesine götürsem diğerlerine haksızlık. Nasıl yapacağım diye düşünürken yardım istemek aklıma geldi.”

Piyano, keman, elektrogitar gibi birçok enstrümanı çalabilen Sera Çamaş, destek olmak isteyenler için seracamas@gmail.com veya Instagram’dan @seracamas adreslerinden kendisine ulaşılabileceğini söyledi.