James Hetfield Çin’de Sansürlenmeleri Hakkında Konuştu: “Politik Bir Tehlike Değiliz”

0
157

Metallica, geçtiğimiz ay Çin’de konser verdi ve bu konserde grubun üç klasik şarkısı “One”, “Master of Puppets” ve “Hardwired” çalınamadı. Bu, Metallica’nın alışık olmadığı bir tutum.

Vokalist James Hetfield,  South China Morning Post ile yaptığı röportajda Çin’deki sansür üzerine konuştu. Gerçekten çok sert konuştu ve şunları söyledi:

“Orada bir konuk olarak bulunurken ve sizi çalmanız için davet ettiklerinde, neden onların kültürüne saygı göstermek zorunda olasınız ki? Bize saygı göstermeleri gerekiyordu, farklı şeyler yapıyor olmamız, bize zorla bir takım şeyler diretmeleri gerektiği anlamına gelmez.

Fakat umuyorum ki tekrar oraya döneceğiz ve bizim politik bir tehdit olmadığımızı fark edecek ve ajandamızda müzikle sınırları aşmaktan başka bir hedef olmadığını görecekler. Hiç kimseye gizli bir mesaj taşımaya çalışmıyoruz.”

Çin’deki sıkı totaliter yönetim sebebiyle, bu tarz sansür olaylarının devam edeceğini düşünüyorum. Metallica bir kez daha Çin’e gelirse, muhtemelen yine sansür ile yüzleşecek.