Hayır, yanlış sitede değilsiniz. Zaytung haberi gibi gelebilir ama değil; gayet ciddi ve gerçek bir haber ile karşı karşıyasınız.

Japonya’da bulunan Nagasaki Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre testosteron seviyesi yüksek olan bireyler rock ve metal müzik dinlemeye daha fazla eğilimli oluyorlar.

Sputniknews’te yer alan habere göre araştırma aynen şunları söylüyor:

‘Personality and Individiual Differences’ (Kişilik ve Bireysel Farklılıklar) dergisinde yayınlanan araştırmayı yürüten ekip, çoğunluğu öğrenci 39 kadın ve 37 erkeğe fazla bilinmeyen 25 şarkı dinletti ve hangisini ne kadar beğendiklerini sordu. Araştırma kapsamında ayrıca testosteron seviyelerinin ölçümü için katılımcılardan tükürük örnekleri de alındı.

Bunun sonucunda testosteron seviyesi yüksek çıkan erkeklerin rock ve ağır metal gibi ‘basit’ müzik türlerini daha çok sevdiği anlaşıldı. Araştırmacılar bunun nedeni olarak ise testosteronun insanları hakimiyet kurmaya yönlendirmesini, bunun da isyankarlığa yol açabilecek olmasını gösterdi. Nitekim araştırmada testosteronun, beynin duyguları kontrol eden bölümü olan amigdalayı etkiliyor olabileceği görüşünde.

Öte yandan testosteron hormonu az çıkanların genellikle klasik ve caz müzik türlerindeki şarkıları tercih ettikleri görüldü.”

Araştırmada yalnızca erkek denekler kullanılmış. Yorumları alalım?