Megadeth grubunun gitaristi Kiko Loureiro, geçen günlerde Youtube üzerinden gelen bir yorum ile ilgili açıklama videosu paylaştı. Yorumda Loureiro’nun “Tornado of Souls”u yanlış çaldığını söyleyen bazı hayranlarına karşı kendini açıkladığı görülüyor.

Yorumlar üzerine “Üç yıldan fazla süredir, Dave Mustaine’in önünde bir Megadeth parçasını yanlış çalabildiğimi mi söylüyorsunuz? Hem de 300’den fazla konserde?” diye soruyor gitarist.

Yaptığı açıklamanın devamı şöyle:

“…Ben öyle olduğunu sanmıyorum, ancak bazı dinleyiciler riffleri yanlış çaldığımı söylemiş.

Bazı arkadaşlar sürekli aşağı penalama tekniğiyle çalmam gerektiğini söylemiş ya da bunun gibi bir şey. Ben de neden sürekli alt penalama ile çalmam gerekmediği hakkında bir video yapmaya karar verdim.

Temel olarak Megadeth’in olayı her zaman alt penalama tekniği değil. Çünkü bu teknik her zaman belirli bir tını yaratıyor, olay bu.

Metal riffleri çalmanın iki yolu var: Alt penalama size çok hassas ve anlaşılır, çok keskin bir ses verir, tıpkı makineli tüfek gibi.

Bir diğer yol ise alternate picking, yani üst alt vuruş. Alternate picking size daha fazla olanak sağlar. Daha groovy çalabilirsiniz, alt üst penalama yaptığınız için bazı farklı tonlar sağlayabilir. Bu çok net değil ama daha farklı bir enerji veriyor. Daha insansı…”

Açıklamanın son kısmını ve videonun tamamını aşağıdaki videodan bulabilirsiniz.

Çok konuşulan Tornado of Souls videosu:

Siz ne düşünüyorsunuz?