Metallica’nın 2003 yılında piyasaya sürdüğü St. Anger albümü bir çok Metallica fanı için grubun en kötü albümü. Bu albümün kötü olmasının sebeplerinden biri de içerisinde hiç gitar solosunun yer almıyor oluşuydu.

Metallica gitaristi Kirk Hammett, Metal Hammer tarafından yapılan röportajda bu konu hakkindaki fikirlerini açıkladı. St. Anger albümünde gitar solosu olmaması ile ilgili şunları söyledi:

“Sanırım o zaman -bu albümde solo olmaması- uygun görünüyordu ama şu an geriye dönüp baktığımda uygun olmadığını görüyorum.

Her zaman buna karşı duracağım fakat düşüncem odur ki, o albümden sonra mesaj yerine ulaştı, Metallica şarkılarının sololara ihtiyacı var. İnsanlar solo dinlemeyi dört gözle bekliyor. Bu sebepten o dönem benim için biraz garipti.”

St. Anger albümünün yapım sürecini anlatan “Some Kind of Monster” belgeselini izlersen bu konuyla ilgili enteresan bir detaya rastlarsınız. Kirk Hammett bu belgeselde, albüme solo koyulmaması kararına şiddetle karşı çıkıyor.

Ardından ise Kirk’ü yatıştırmak için “gerektiği yerde gene solo çalacaksın” diyerek konuyu kapatıyorlar. Ancak albümün hiçbir yerinde gitar solosu yer almıyor ve o şekilde yayımlanıyor.