Metal müziğin son dönemde gördüğü en başarılı gruplardan biri Lamb Of God. Grup üyeleri bile grubun bu kadar ünlü ve başarılı olabileceğini hayal edemediklerini, geçmiş dönemde verdikleri röportajlarda dile getiriyorlar.

Lamb of God, 1994 yılında kuruldu. Kariyerine ilk olarak yerel barlarda çalarak başladılar. O dönemde kendilerine idollük eden yerel az-ünlü gruplardan her zaman ilham aldılar.

Grubun gitaristi ve lideri Mark Morton, “Excessive Nerd Shit Podcast” ile yaptığı röportajda grubun ilk yıllarını anlattı. Şunları söyledi:

“1994 yılında, metal radarın dışındaydı fakat burada (Richmond, Virginia) yerel olarak bir takım havalı gruplar vardı. Enstrümantal müzik yapan yerel grupların büyük fanıydık, isimleri Breadwinner ve Ladyfinger. Bu gruplar bizim yerel idollerimizdi ve onların sound’una özendik.

Oradaki yerel sahnenin bir parçası olmak istiyorduk. Bu yaptığımız şeyin mihenk taşıydı ve ardından olaylar gelişti. Uluslarası başlıca gruplardan biri olmak gibi bir isteğimiz kesinlikle yoktu, bu tamamen bizim görmek istediğimiz hikayenin dışında gelişen bir şeydi.”

Mark’ın bahsettiği ve Lamb Of God sound’una öncülük eden bu grupları aşağıdan dinleyebilirsiniz.