Metallica ve Lady Gaga’nın 59. Grammy Ödülleri seremonisinde sahneye çıkması özellikle ülkemizde metal müzik sevenleri derinden üzdü.

“Metallica davayı sattı” muhabbeti üzerine bir kaç kelam da ben edeyim istedim. Özgür Demirtaş diye bir adam var; son dönemde popüler olan bir ekonomi profesörü ve akademisyen. Ara ara bu adamı dinliyorum ve bizim hiç alışık olmadığımız şeylerden bahsediyor. Ne diyor mesela? “Biz Türkiye’de türbanı tartışırken, Amerika’da adamlar yapay organ yapabilir miyim’i tartışıyorlar”. İşte bizim Metallica davayı sattı muhabbeti de tam olarak buna benziyor.

Biz burada artık kimsenin umursamadığı bir “metalcilik davasını” tartışırken, adamlar bu konuyu 30 sene geride bıraktılar. Olaya “biz bu müzikle nasıl eğlenebiliriz” veya “metal ile pop’u yanyana koysak insanların hoşuna gider mi” şeklinde yaklaşıyorlar. Bunu tartışıp, bu tarz deneysel şeyler çıkartıyorlar. Eğleniyorlar. Eğlendiriyorlar. Çıkacak sonucu çok fazla önemsemeden, farklı şeyler deniyorlar.

Metalcilik davası ve popüler kültüre karşı çıkma gibi terimleri gerçekten tartışmıyorlar. Bunu nereden mi biliyorum? 350 bin kişilik yabancı sayfa yönetiyorum, altına tek tük bizim “metalci davası” kafasında tepkiler gelmiyor değil ama Türkiye’deki gibi bunu içselleştirip karşı tarafa saldırma noktasında yapan bir kitle yok.

Bu konuyu deşip, insanları ayrıştıran bir medya ve web siteleri de yok. Aşmış adamlar o kafaları. Bu noktada, ufak bir özeleştiri yapmak gerekebilir. Biz de zaman zaman farkında olmadan Türkiye’deki pop ve rock arasındaki cepheleşmeyi tetikliyor olabiliriz. Dikkat etmek gerek. İlerleyelim.

Hepsini bir kenara koyarsak… Davayı sattı denilen Metallica, daha 3 ay önce 12 şarkılık safkan  bir metal albümü yayımladı. Tüm şarkılara video klip çekip, aynı anda ücretsiz olarak Youtube üzerinden tüm dünyaya servis etti. Bunu  yapabilecek herhangi bir pop müzik şarkıcısı dünya üzerinde yok. Kimse cüret edemez. Bu bir meydan okuma. Metallica’nın şu hareketi bile metal müziğin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için atılmış büyük bir adımdır. İlerliyorlar. Farklı şeyler deniyorlar.