Linea Rock’tan Barbara Caserta, Opeth’ten Mikael Akerfeldt’e, Steven Wilson ile ortak projesi Storm Corrosion’dan bir albüm gelme olasılığını sordu. Mikael’in cevabı şöyle:

“İkinci bir albüm olabilir. Eğer albümü yaparsak sevginin emeği olduğunu söyleyebilirim. Ben ve Steven birlikte şarkı yazmak hakkında konuşmuştuk. Çünkü birlikte çok çalmıştık. Ben onun kayıtlarında yer aldım, o da bizim kayıtlarımızda yer aldı ama birlikte hiç şarkı yazmadık. İşte bu yüzden Storm Corrosion var.

Bu grup bizim birlikte ürettiğimiz yer. Steven ile eğleniyoruz. Beraber oturduk ben bir şeyler buldum, o bir şeyler buldu, kaydettik ve ortaya çıkan şey bir şarkıydı. 2012’deki olay biraz spontaneydi ama ikimizin arasındaki üretim kimyasını çabalamaya değer buluyorum ve bunun bir daha olacağına inanıyorum. Başarısızlıktan korkmuyoruz. Denersek ve işe yaramazsa çok da önemli değil.”

Storm Corrosion projesi bir araya gelmiş müzisyenlerin özel bir projesi tadında gerçekleşiyor. 2012’deki albüm fikir olarak açıklandığı zaman eski Dream Theater bateristi Mike Portnoy’un davulcu olarak görev yapacağı açıklanmıştı. Ama sonra Steven Wilson davula yer vermeyeceklerini söyledi ve Mike Portnoy projenin dışında kaldı. Ancak buna rağmen Porcupine Tree ve King Crimson gibi gruplarda davulcu olarak görev yapan Gavin Harrison albümde görev aldı.

İlk Storm Corrosion albümü çıktığı hafta 9.400 kopya satarak Billboard 200’e 47 numaradan giriş yapmıştı.