Modern Caz Serüveni: MadenÖktemErsönmez Albüm Lansmanı

0
289
Fotoğraflar Zorlu PSM'e aittir.

Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’in hayat verdiği grup ilk albümünü bu yıl yayımladı. MÖE adıyla dinleyici ile buluşan albümün geniş bir yelpazesi var. Albüm lansmanı da çok gecikmeden yapıldı. Modern caz üçlüsünü izlemek için 26 Ocak 2017 akşamı Zorlu PSM’in Studio salonunda yerimizi aldık.

Bu konser, Zorlu PSM’de izlediğim ilk konserdi. PSM’in Studio salonunda oturma düzeni var. 500 kişiye kadar seyirci alabilen Studio, MadenÖktemErsönmez konserinde epey doluydu. Ayrıca, bu konser oturarak izlediğim ilk konser olma özelliğine de sahip. Yıllarca ayakta konser takip etmiştim. Oturma düzeni bu tip konserlerde iyi oluyor.

Lansman öncesi albümü üç kez dinlemiştim. Sürükleyici ve ilk dinleyen için merak ettiren bir havası var. Albümü sadece caz kalıbıyla sınırlamak yanlış olur. Çünkü parçalar içinde blues ve rock geçişleri var. Bu parçaların canlı versiyonun nasıl olacağı haliyle merak ediliyordu. Albümü kaydeden üç usta müzisyen sahneye alkışlarla çıktı. Açılış parçası Twinz ile giriş yapan ekip daha ilk dakikalardan seyirciyi etkilemeye başlamıştı. Grup üyelerinin hepsi sahneye yakışan ve sahneyi iyi kullanan müzisyenler olduklarını hissettiriyordu. Sarp Maden’in akıl almaz soloları hepimizde hipnoz etkisi yarattı. Alp Ersönmez’in farklı tonlardaki bas yürüyüşleri ve hareketliliği şovu daha da güçlendirdi. Volkan Öktem’in bazı parçalarda kendini kaybedip davula hırsla vurması o an hissettiklerini bize açık bir şekilde aktarıyordu.

Sarp Maden’in şarkı aralarındaki esprili konuşmaları lansman gecesinin baharatı oldu. Grubun 7 şarkısı olduğu için bol bol vakit vardı. Grubun geçmişi, kayıtlar, albümün hikayesi gibi konularla seyirci bilgilendirildi. MadenÖktemErsönmez yakında turneye çıkacak. Bu eşsiz deneyim için konserleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

MÖE bana göre, alışılması zor bir albüm. Şarkıların içinde o kadar çok katman var ki bir noktadan sonra kendinizi şarkı içinde kaybedebiliyorsunuz. Ama bir gerçek var ki, o da Sarp Maden, Volkan Öktem ve Alp Ersönmez’in üst düzey canlı performansı. Bu üçlünün verdiği konserden kimsenin mutsuz ayrılacağını düşünmüyorum.

MadenÖktemErsönmez’e yaşattığı hayranlık duyguları için, misafirperver Zorlu ailesine ve bize her konuda yardımcı olan Kabak & Lin’e teşekkür ederiz.