Murat İlkan 24 Aralık 2013 tarihinde ilk solo albümü “Fanus’u” Sony Music etiketi ile çıkarmıştı. Albümü umarım dinlemişsinizdir. Progressive rock ve metal müzik tarzında olan albümde 7 şarkı bulunuyor. Yer yer power metal soundları da duyabilirsiniz. Albüm içinde “Mirror Mirror” adlı İngilizce bir şarkı da var. Ayrıca “Sen ve Ben” adlı bir de akustik parçamız var ve prodüktörlüğü Murat İlkan tarafından yapılmış. Kadroya baktığımızda davulda Şebnem Ferah’tan tanıdığımız Aykan İlkan, gitarda henüz adını ilk defa duyduğum Erdem Karaman, klavyede Mesut Uçar, bas gitarda ise Erdem Ulubaş var.

Aslına bakarsanız beni ilk olarak albümün kapağı etkilemişti. Fanus’un arka tarafında harap olmuş, kuraklaşmış bir İstanbul; Fanus’un içinde ise tek bir ağaç! Albüm içindeki şarkılara baktığımızda o sert havayı hissedebilirsiniz. Mirror Mirror parçası bu duruma en güzel örnektir diye düşünüyorum. Şarkılar elektro gitar soloları ile bezenmiş durumda.  Albümü dinlerken bir umut havası sarıyor insanı. Ya da ben mi öyle hissediyorum. =)  Sanki müziği insana bir umut veriyor.  “Merhaba”  şarkısındaki “Yeni bir başlangıçla/Yeni bir uyanışla/Yeni bir haykırışla” sözleri beni bu düşüncem de yanıltmıyor. Demem o ki albümün ana teması bana göre “umut” olmuş ve çok da güzel olmuş.

Şimdi Fanus’taki Murat İlkan ile Pentagram’daki Murat İlkan’a bir bakalım. Tabi ki grup müziği ve solo albüm müziği fark eder ama şunu söyleyebilirim ki “Anatolia, Unspoken, Popçular Dışarı, Bir“ albümlerine baktığımızda Pentagram’daki Murat İlkan uyumu daha bir ayrı daha bir güzel. Pentagram o albümlerde Türk Tasavvuf, halk şiiri düşüncesi ile metal müziği harmanlamıştı. Murat İlkan,  Aşık Veysel şarkıları söylemiş ve çok beğenilmişti. Ben Pentagram yılları ve Fanus arasında İlkan’ın ses bakımından pek bir değişiklik olduğunu görmedim. Fakat Pentagramın müziği ile Murat İlkan’ın sesi birbirini o kadar güzel tamamlıyordu ki…  Anatolia albümünde bunu çok açık fark edebilirsiniz. Belki de benim hala Pentagram’ın Murat İlkan’la olduğu yılları özlememin bir sonucudur bu. Pentagram’ın heavy metal ve Anadolu rock öğeleri, Murat İlkan’ın şarkıları yorumlayışı o dönemlerde çok sevilmiştir. Hala bu beğeni konuşulur. Ama bence Fanus albümündeki bu yeni tarzda çok beğenildi ve ilerleyen zamanlarda bu beğeninin devam edeceği kesin.

Fanus albümü ile progressive metal ve power metal unsurlarının fazlaca yer aldığı bir tarz ile karşımıza çıkan yeni Murat İlkan’ı beğendiğimi belirtmek istiyorum. Her ne kadar eskiye özlem olsa da, yeniyi de bir yerden tutmak ve onu sevmek gerektiğini düşünüyorum. Dinledikçe güzelleşecek bir albüm olacak bu albüm. O yüzden ilk turda tarza ve sounda alışamadıysanız bile dinlemeye devam edin.

Türk Gitar Puanı: