Fotoğraf: Rebecca R.

Müziği ve görselliği ile çıkış yakalayan Ghost şu sıralar zor bir süreçten geçiyor. Gruptan ayrılan üyelerin Tobias Forge’a dava açması, telif hakları anlaşmazlıkları derken bir sürü de dedikodu türedi.

Tobias Forge yani Papa Emeritus, Ghost’un üye değişiklikleri, kimliklerin gizli tutulması gibi merak edilen konuları anlattı. Radio Metal röportajından önemli kesitler şöyle oldu:

“Bence en büyük hatayı onların önüne sözleşme koyup baskı kurmamak oldu (gülüyor). Açıkçası böyle bir şart yoktu. Çünkü bunun anlaşmamızın bir parçası olduğunu düşünmüştüm. Fakat kimliklerini açığa çıkarmanın resmi bir yasağı yoktu.

Bütün hikayeyi anlatamam ama ayrıntılara girmeden birkaç şey söyleyebilirim. Ghost asla bir grup olarak oluşmadı. İlk albümden sonra grupmuşuz havası verildi. Kadro pek çok kez değişti. Ekim 2010’dan beri bizi takip ediyorsanız değişiklikleri fark etmiş olabilirsiniz. “Opus Eponymous” albümünde çalanların hiç biri güncel kadroda yoktu. Hatta sadece stüdyoda bizimle çalıp konsere çıkmayan davulcu var.

Davulda, elektro gitarda, bas gitarda ve klavyede iyiyimdir. Bunları bir araya getirmek ve uyumlu olmasını sağlamak hüner gerektirir. Ghost için çalmak isteyenlere nasıl çalacaklarını öğretirim. Kolay olduğundan şikayet ederler ama zaten istediğim bu. Adaptasyon sürecinden sonra “grup olma” başladı.”

Papa Emeritus daha sonra yeni albümün için fikirlerin hazır olduğunu ve karanlık bir tema düşündüğünü söyledi.