Rammstein gitaristi Richard Z. Kruspe, Studio Brussel tarafından yapılan röportajda konuştu ve bir müzik grubunda olmanın ve grup içindeki problemleri çözmeye çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında görüşlerini aktardı.

Röportajda Richard’a soru olarak şu yöneltildi: “20 yılı aşkın bir süredir grup içerisindeki üretkenliği korumanın anahtarı nedir?” Cevap şu şekilde olmuş:

“Grup konuşmaları. Ve bizde durum şöyle işliyor; 1 hafta önce bir psikatriste gittik ve problemlerimiz hakkında konuştuk, bu problemleri nasıl çözebileceğimizle ilgili tartıştık. Bunun üzerinde gerçekten çalışmanız gerekiyor; eğer bunu yapmazsanız grup olmayı başaramazsınız. Bu bir kadın-erkek ilişkisi gibi.

Müzik grubu olmak, içerisinde seks olmayan bir evlilik gibi, ve aslında bu da bir problem. Çünkü esasında seks bir çok problemi çözebilir. Demem o ki, bizim için durum biraz farklı, konuşmaya sıradan bir çiftten bile daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Buna benzer grup betimlemelerini geçmiş dönemde farklı müzisyenlerden duyduğumuzu hatırlıyorum. Demek ki böyle bir durum gerçekten net bir şekilde var.