Selim Işık Röportajı

0
125

– Türk Gitar: Hoşgeldiniz, röportaj isteğimizi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ederiz.
– Selim Işık: Asıl ben böyle bir site hazırladığınız için size teşekkür ederim.

– Türk Gitar: Öncelikle genç bir gitarist adayı olarak, çektiğiniz videolu derslerden ötürü size çok teşekkür etmek istiyorum. Videolu dersleriniz sayesinde bir çok genç gitarist adayı zevkle ve keyifle gitar öğrenmeye başlayabiliyor. Bu işe kalkışmadan önce bu kadar geniş kitleler tarafından izlenip sevileceğinizi tahmin ediyor muydunuz?
– Selim Işık: Tahmin ettiğimin üzerinde şeyler oldu elbette. 🙂 Ben başlarken bu videoların en fazla 30 bölümde biteceğini düşündüm ama o kadar çok anlatacak şey varmış ki 100 bölüme tamamladım. Sonucunu hiç düşünmeden, hizmet etmek için yaptım bu videoları ve hayatımda yaptığım en güzel iş olduğuna inanıyorum.

– Türk Gitar: Videoları çekme fikri nereden çıktı?
– Selim Işık: Bizim zamanımızda diye başlayarak yaşımı belli etmek istemem ama 🙂 bizim zamanımızda küçücük bir bilgi için aylar yıllar uğraşırdık, bilen biri yoktu, olan da anlatmazdı. Türkiye’de böyledir beklide ama müzisyenlerin çoğu bilgisini asla paylaşmak istemezdi. Ben bunun her zaman yanlış olduğunu düşündüm. Elime geçen ilk fırsatta da bildiğim her şeyi anlattım. Anlatmaya da devam ediyorum. Ömrümün sonuna kadar öğrenip öğrendiklerimi anlatacağım.

– Türk Gitar: İlk ders videonuzu koymanızın üzerinden 4 yıl geçmiş. Bu 4 yıllık süreçte müziğe bakış açınız ve vizyonunuzda ne takım değişmeler oldu? Öncesinde kendinizi bir eğitmen olarak mı yoksa sahne adamı olarak mı görüyordunuz, şimdi düşünceniz ne durumda?
– Selim Işık: Elbette sahne adamıyım, ben müzisyenim. Benim artım anlatma yeteneğim ve sabrım, bu sayede öğretmenliğe devam edebiliyorum. Ben her zaman gelişime açık biri oldum, egolarım işin içine bilgi girdiğinde yıkılır. 10 yaşında bir çocuktan bile öğrenirim. Sadece müziğe değil yaşadıklarınız hayata bakışınızı değiştiriyor. Müziği tarz olarak ayırt etmiyorum iyi müzik ve kötü müzik olarak ayırt ediyorum.

– Türk Gitar: 80 Kalibre grubuna geçmek istiyorum. Grup nasıl gidiyor, neler yapıyorsunuz?
– Selim Işık: Grup büyük oluşumlar ve değişimler içinde taş gibi bir albümle geliyor. En son benim hazırladığım Karma albümleri için Beyin sizsiniz adlı parçayı hazırladık. Şimdide 10 şarkıdan oluşan konsept bir albüm hazırlıklarında. 3 şarkı tamamlandı ve bir maxisingle dvd hazırlığında. Bu da sevenlerimize müjdemiz olsun.

– Türk Gitar: Dışarıdan gördüğüm kadarıyla tam bir headbanger’sınız. 80 Kalibre grubunda da bunu görebiliyoruz. Türkiye’de tutulan rock gruplarının aksine sert müzik yapıyorsunuz. Pentagram gibi Türkiye çapında bir çıkış yakalayabileceğinize inanıyor musunuz?
– Selim Işık: Ben Türkiye çapında bir çıkış yakaladığımıza inanıyorum ama elbette sert müziğin dinleyici kitlesi oldukça az ve zor beğenen bir kitle. Her zaman bir kıyaslama söz konusu ve kıyaslandığın gruplar milyon dolarlık bir sektörün grupları. Biz bu ülkede metali bambaşka bir çizgiye taşıyacağız. Şu an bunun hummalı çalışmaları içindeyiz.

– Türk Gitar: Gitar çalmaya nasıl başladınız, bir hikayesi var mı?
– Selim Işık: Tam hatırlamıyorum. 🙂 Ama metal müziği duyduğum an bu müziğin bir parçası olmayı hayal ettim. Ve hayal ettiğimin ötesine ulaştım. Tabi ki hayatımda tanıdığım her insandan çok daha fazla çalıştım.

– Türk Gitar: Gelişim süreciniz nasıl oldu, eğitim aldınız mı?
– Selim Işık: Bir eğitim almadım, üniversitede elektronik okudum ama gitar ve müzik sevdamdan ötürü ders yerine armoni ve egzersiz çalıştım. O yıllarda Ada Ekspresi adlı gruptaydım, bu grup ve grup elemanları özellikle Erhan Turan (grubun diğer gitaristi) müzikal anlamda ve hayata bakış anlamında bana çok şey kattılar.

– Türk Gitar: Bir eğitmen olarak gençlerin tab metodu üzerinden gitar çalmaya başlamasını sağlıklı buluyor musunuz?
– Selim Işık: Elbette sağlıklı değil. Ama ben de dahil bunu değiştiremeyiz artık. Sadece bu sisteme notayı eklemeye çalışmamız gerekiyor. Yeni çıkacak metodumda özellikle bunun üzerinde durdum. Bir rock orkestrasında 2 gitar bir bas varsa nota olmadan da belki çalışılabilir ama işin içinde farklı enstrumanlar olunca o zaman tab okuduklarına pişman olacaklardır. 🙂 Kemancıya “üçe yedi” de bakalım sana ne diyecek. 🙂

– Türk Gitar: Signature gitarınız var. Nasıl gelişti olaylar, bir de sizden dinleyelim?
– Selim Işık:Erdem Koca ile yoğun muhabbetimiz sonunda gelişti, harika oldu. Üzerinde ismin yazan bir gitarın olması ve tamamen senin zevkine ve tasarımına göre yapılmış olması çok özel bir durum. Darısı genç gitarist kardeşlerimin başına.

– Türk Gitar: Şu an müzik sektöründe geldiğiniz konumu nasıl buluyorsunuz? Önümüzdeki döneme dair planlarınız ve beklentileriniz neler?
– Selim Işık: Üretim bitik, rock grupları tamamen piyasa olmuş durumda. Birkaç direnen grup var. Ben kendi adıma Karma albümleri ile üretimi arttırmaya çalışıyorum. En son yaptığım Karma III ve IV ile farklı grup ve kişilerin hazırladığı 23 besteyi yayınladım. Ama imkanımız olsa da daha büyük projelerle üretimi arttırsak. Çok yetenekli gençlerimiz var ama destek ve paylaşım inanılmaz az.

– Türk Gitar: Müzik ve gitar haricinde neler yapmaktan hoşlanır Selim Işık?
– Selim Işık: Hayatım işim oldu. Üstte dediğim gibi hayatımda benim kadar çalışan birini görmedim. Ama umudum var, bir iki gün tatil yaparım bu aralar. 🙂 Fırsat bulursam sinemaya gidiyorum, bir de bisikletim var. 2 haftada bir vaktim olursa sahile inip pedal sallıyorum.

– Türk Gitar: Son olarak genç gitarist adaylarına çok kısa tavsiye edebileceğini bir şey var mı? Derslerde çok fazla şey tavsiye ediyorsunuz gerçi ama en kısa ve özünü alalım şimdi sizden. 🙂
– Selim Işık: Özel olsunlar.

– Türk Gitar: Bizi kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiğiniz için bir kez daha teşekkür ederiz. Görüşmek dileğiyle.
– Selim Işık: Gitara, müziğe, sanata emek veren herkesin yanındayım. Sevgiler.