Online müzik endüstrisinde yeni bir devir başlatan Spotify hali hazırda en büyük platform. Apple Music, SoundCloud ve Google’ı geriden bırakan Spotify hedeflerini büyüterek varlığını sürdürüyor.

Stockholm merkezli müzik şirketi 2015’in eylül ayında 30 milyon abonesi olduğunu açıklamıştı. 2016’nın eylülünde bu sayı 40 oldu. Spotify son raporlara göre Apple’dan 20 milyon daha fazla müşteriye sahip.

Gelir modelini reklamlar üzerine inşa eden Spotify abone sayısını bu yıl 50 milyon barajına yükseltmek istiyor. Bunun için de fiyatlarda büyük oranda değişim yaşanmayacak. Tabii Spotify’ı para ödemeden de kullanabiliyorsunuz. Şarkı aralarında reklam gösterimi istemeyen kullanıcılar çok uygun fiyata premium seçeneğine geçip kesintisiz müziğin keyfini yaşıyor. Şu an 10 milyon civarı kullanıcı ücretsiz kullanımdan yana.

Spotify’ın varlığı korsancılığın da bir nebze olsa önüne geçmiş oldu. Midia’nın raporuna göre 2016’da online müzik endüstrisi yüzde 7’lik büyüme gösterdi. Sektörde 16 milyar dolarlık bir pasta var. Spotify’ın kullanımdaki rahatlığı, mobil/bilgisayardaki arayüzü ve fiyat politikasındaki izlediği yol insanları korsan müzik dinlemektense Spotify’a yönlendiriyor.

Siz de zamandan, mekandan ve cihazdan bağımsız işleyen Spotify’a adım atmak için buraya tıklayın.