Terör Tehdidi Her Yerde: Rock am Ring’in İlk Günü Güvenlik Nedeniyle İptal Edildi

0
138

Almanya’nın büyük müzik festivallerinden Rock am Ring 2 Haziran’da terör tehdidi şüphesiyle durduruldu. Organizasyonun ilk gününde headliner olarak Rammstein sahne alacaktı.

Eifel’de bulunan festival alanı polisler tarafından apar topar boşaltıldı. Bu gelişmeler anında sosyal medyaya taşındı ve festivali iptale götürecek tehdit yorumlanmaya başlandı. Bu sabah ise yetkililer festivalin devam edeceğini söyledi. Açıklamaya, yapılan araştırmalarda potansiyel terör saldırısı gibi tehdit edici duruma rastlanmadığı de eklendi.

Geçtiğimiz sene Testament, Sodom, Abbath gibi grupların iptal gerekçeleri aklımıza geliyor. Büyük grupların Türkiye konserinin terör nedeniyle iptal etmesi diğerlerini de etkiliyor. Manchester’daki patlama tüm dünyada konuşulurken, Avrupa’da ufak bir şüphe Rock am Ring’in durdurulmasına yetiyor. Rammstein bile kendi ülkesinde konsere çıkamıyor. Terör tehdidi sadece Türkiye’de değil, Avrupa’ya sıçramış durumda.

Hangi ülke olursa olsun can güvenliği her şeyden önce gelmeli. Yabancı gruplara bizim organizasyon şirketlerinden teklif gittiğinde fiyat yükseltiliyor, cevap verilmiyor veya bahaneler bulunuyor. Almanya, İngiltere ve biraz geçmişe gidersek Fransa’da yaşanılanlardan sonra “Türkiye güvenlik değil” diyerek turne programına Türkiye’yi almayan grup görecek miyiz, merak ediyorum.