Teknolojinin gelişmesi müzikte devrimler yaptırıyor ancak analog müziğin verdiği keyfi başka bir şeyden alamıyoruz. Plağa sahip olmak, bakımını yapmak, pikap iğnesini titizlikle plağa dokundurmak müzik dinlemenin verdiği hazzı artırıyor.

Bununla beraber plakların koleksiyon değeri de var. Sınırlı sayıda basılan albümler, özel çıkarılan plaklar koleksiyonerlerin gözünden kaçmıyor. İçlerinden bazıları var ki binlerce dolara satılıyor, hatta milyonları görüyor. En pahalı plaklardan 10 tanesi şöyle:

“Please Please Me” – The Beatles – $8,500

The Beatles’ın ilk albümü. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz bir kayıt. Ancak Dick James Company etiketli versiyonu istiyorsanız en az 8 bin Dolar’ı gözden çıkarmanız gerek.

“God Save the Queen”/No Feelıngs” – The Sex Pıstols – $20,000

Sex Pistols’un tartışmalı klasiklerinden. Grup üyeleri yaptıkları kayıtlardan dolayı medyada sansürle karşılaştı. Bazı mekanlardan kovuldu. Bu plak birkaç yıl önce eBay’de 20 bin Dolar’a satıldı. Peki bu plağı değerli yapan ne? Plağın üzerinde L.T.S. (record label) yazısı çok nadir bulunuyor. Aynı zamanda bu plaktan dünya üzerinde sadece iki tane var!

“Do I Love You” – Frank Wılson – $35,000

Soul ve gospel müzik türünde başarılı ürünler ortaya koyan Frank Wilson, 2012 yılında hayata veda etti. Az önce The Sex Pistols’da olduğu gibi sanatçının “Do I Love You” plağından iki kopya çıkartıldı. 2009’da bu plaklardan biri 35 bin Dolar’a alıcı buldu.

“The Jımı Hendrıx Experıence” – $95,000

1968 Woburn Music Festival rock and roll tarihinde önemli bir noktada. Jimi Hendrix’in konseri, bir bütün halinde plakta toplandı.

“Sgt. Pepper’s Lonely Heart Club Band” – The Beatles – $290,000

“Please Please Me”de olduğu gibi müzik marketlerde bolca bulabileceğimiz türden bir albüm. Elbette Paul, John, Ringo ve George’un imzası olan plak her yerde yok.

“My Happıness” – Elvıs Presley – $300,000

Kral Elvis’in kaydettiği ilk hit şarkıya paha biçmek zor. Bu kayıt daha sonra dijital ortama transfer edildi ama plağın yerini tutmuyor. Fiyatı 300 bin seviyesinde.

“The Beatles” – The Beatles – $790,000

“White Album” olarak da bilinir. Pazarlama açısından üniversitelerde ders olarak okutulmalı. Bu albümün 0000001 numaralısı Ringo Starr’a verilmişti. Üzerinde Ringo’nun parmak izleri bulunan plak geçtiğimiz aralık ayında rekor fiyata satıldı.

“Once Upon a Tıme ın Shaolın” – Wu-Tang Clan – $2,000,000

New York’lu hip hop grubu Wu-Tang Clan’in bu albümünde gizli kayıtlar yer alıyor. 2015’te açık artırmayla satılan albümden sadece bir tane var. Bundan dolayı bazı kaynaklarda adı “Secret Album” olarak da geçiyor. Martin Shkreli ise milyon dolarlık albümün sahibi.