Türkçe sözlü hard rock ve heavy Mmetal besteler üreten İzmirli grup Zincir, doğa ve tarih talanına dikkat çektiği yeni bestesi “Hicap”ı geçtiğimiz günlerde yayımladı.

Sosyal içerikli mesajlar içeren bir önceki şarkıları “Sabret”‘ten sonra sessizliğini “Hicap” la bozan grup, yine ülkenin kanayan yaralarından birine şarkıyla beraber yayınladıkları şu şözlerle dikkat çekmeyi hedefliyor:

“Şüphesiz ki, doğal ve tarihi anlamda Dünya’nın en eşsiz topraklarından biri üzerinde yaşıyoruz…Anadolu’nun gıpta ile bakılan kadim ve bereketli toprakları, yüzyıllar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yaptı.

Anadolu ise başta mükemmel doğası, sonrasında her bir medeniyetin bir diğerine bıraktığı eşsiz kalıntılar ile daima şaşırttı. Yüzyıllar öncesinden bu zamana, bu toprakların değerlerine saygı duyup onunla barışık yaşayanlar tarihe isimlerini silinmez bir şekilde kazırken, bu toprakların meyvelerini rant için görmezden gelmeyi yeğleyenler ise adlarının ve sanlarının dipsiz kuyularda yok olmasından kaçamadı ve kaçamayacaktır…

Bu şarkı, bu güzel toprakların doğasına ve tarihine, ideoloji farkı gözetmeksizin rant uğruna yapılan talana istinaden yazılmıştır.İçindeki “Hicap” duygusunu kaybetmemiş vicdanlı insanlar, iyiki var, iyiki varsınız… İyiki böylesine güzel topraklar üzerinde yaşıyoruz…”

Cemre Akman, Mert Avcı, Onur Özkara ve Alper Aydoğan’dan oluşan grubun kayıt kadrosu şu şekildeydi:

Cemre AKMAN – Vokaller, Ritim Gitarlar, Lead Gitar
Mert AVCI – Ritim Gitarlar, Lead Gitar
Onur ÖZKARA – Bas Gitar
Alper AYDOĞAN – Davul

Söz – Müzik : Cemre AKMAN
Düzenleme : Cemre AKMAN, Mert AVCI, Onur ÖZKARA, Alper AYDOĞAN

Kayıt, Miks, Mastering : Mert AVCI
Davul Kaydı : Stüdyo Frekans

Kapak Tasarımı : Cemre AKMAN

Şu sıralar ilk albüm hazırlıklarına başlayan Zincir, “Gözlerini Aç, Sabret, Hicap” gibi şarkılarında bu toprakların ve üzerinde yaşayan insanların sorunlarına dikkat çekerken bir yandan da “Tek Yol Rock’n Roll” ve “Sen Herşeysin” gibi parçalarıyla da Rock’n Roll ve aşk temalarını işliyor. 80 ler 90 ların safkan Hard Rock ve Heavy Metal ruhunu kılavuz belleyen grup. Besteleri ve coverlarıyla da gecmişten örnekler sunuyor.