2015 Yılında Piyasaya Sürülecek Olan Albümler

0
57

2014 yılı bir çok önemli grubun yeni albümleriyle şenlendirdiği çok özel bir yıl olarak geride kaldı. Özellikle Pink Floyd ve AC/DC’nin yeni albümleri bu heyecanın en üst düzeyde yaşanmasını sağlayan albümler oldular. 2015 yılı ise bu heyecan ve coşkuyu bir üst seviyeye çıkartmaya aday, çok daha fazla “önemli albümün” piyasaya çıkacağı bir yıl olacak.

İçinde bulunduğumuz ve son ayına girmiş olduğumuz yılın, müzik adına çok doyurucu bir yıl olarak geride kaldığını düşünüyorum. Türkiye’nin festival ve konser yoğunluğu açısından hiç olmadığı kadar yoğun olduğu 2014 yılında, piyasaya çıkan yeni albümlerin de çeşitliliği müzik tutkunları için güzel bir sene yaşanmasını sağladı. 2015 yılına dair beklentilerimiz, bu yıl çok doyurucu geçtiği için daha düşük olabilir fakat hiç öyle düşünmeyin; 2015 yılı özellikle piyasaya çıkacak olan yeni albümler bakımında 2014’ün bir tık üstüne çıkmayı başaracak. 

Slayer - 2014

Thrash Metal Yükseliyor

2015’in belkide en çok beklenen albümü hiç kuşkusuz Metallica’nın piyasaya sürmeye hazırlandığı albüm olacak. Bu yılın ortalarından bu yana devamlı olarak Metallica üyeleri tarafından grubun yeni bir albüm hazırlığında olduğu deklare edildi. Hatta heyecan yaratıcı bir takım ifadeler bile kullanıldı. Mesela James Hetfield’ın şimdiden 600 farklı riff yazmış olduğu gibi… Bu riff’lerin en iyilerini seçerek yeni albüme şekil vermeyi planlıyorlar. Öte yandan thrash metalin bir diğer ağır topu Slayer, şu an yeni albümün kayıtları için stüdyoda bulunuyor. Her ne kadar grubun çiçeği burnunda gitaristi Gary Holt, bireysel grubu Exodus ile turnede olsa da bestelerin yazım sürecine herhangi bir katkısının olmayacağı açıklandığı için stüdyo çalışmaları Holt olmadan devam ediyor. Slayer, Jeff Hanneman’ın ölümünün ardından ciddi bir iç karışıklık yaşamasına karşın halen dimdik ayakta. Geçtiğimiz aylarda yayınladıkları “Implode” isimli parça ile yeni albümün ne kadar iddialı geldiğini bizlere göstermiş oldular.

Anthrax - 2014

Thrash metalin en büyük 4 grubundan Slayer ve Metallica çalışırken, diğer ikili boş durur mu? Tabii ki hayır. Bu iki grubun yanı sıra Anthrax ve Megadeth’in de yeni albüm kayıtlarına başladığını belirtelim. Megadeth’in stüdyo çalışmaları özellikle Dave Mustaine ve Dave Ellefson’un ortak çalışmaları şeklinde geçmekte. Bunları bizzat kendilerinin Facebook ve Instagram üzerinden yayınladıkları durum güncellemelerinden biliyoruz. Anthrax ise şimdilik biraz daha durgun diyebiliriz. Grubun davulcusu Charlie Benante’nin yeni albümü müjdeleyen açıklamalarının ardından kesin ifadeler yer alan demeçler göremedik grup üyelerinden. Fakat 2015 yılında yeni albüm çıkartmayı planladıkları Benante’nin net olarak belirttiği bir ifade olarak tüm yabancı medyada yer aldı.

Bu dört grubun prestij bakımından yakın takipçisi konumundaki Testament, yeni albüm için stüdyoya giren bir başka thrash metal grubu. 2015’in Mart ayında yeni albümün piyasaya sürüleceği duyuruldu fakat şimdilik net tarih verilmedi. Önümüzdeki günlerde açıklama yapılacaktır.

Guns N' Roses - 2014

Geri Dönüş Albümleri: Guns N’ Roses ve Faith No More

2015’in en önemli geri dönüş albümlerinin başında hiç kuşkusuz Guns N’ Roses geliyor. 2008 yılında piyasaya sürdükleri Chinese Democracy albümü ile büyük hayal kırıklığı yaratan Guns N’ Roses, bu kez eski yıllara özlem duyan fanlarını tatmin edecek bir albüm yapmayı hedefliyor. Grubun gitaristi Richard Fortus, 2015 yılında çıkacak yeni bir albümü müjdelemişti. Hemen bu açıklamaların akabinde Dizzy Reed, Fortus’u destekleyen bir başka açıklama yaparak tüm Guns N’ Roses fanlarını heyecanlandırmıştı. Öte yandan bascı Duff McKagan yıllar sonra Guns N’ Roses ile aynı sahneye çıkarak “acaba birleşiyorlar mı” sorusunu akıllara getirdi fakat efsane gitarist Slash’in dönmeyeceği net olarak Slash tarafından bildirildi. Kadro heyecan yaratmasa da Guns N’ Roses isminin büyüklüğü, böyle bir albümün beklentisi içerisine giren azımsanamayacak bir kitleyi ortaya çıkartıyor. Neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Faith No More - 2014

Yılın bir diğer önemli geri dönüş albümü ise Faith No More tarafından piyasaya sürülecek. 1997 yılında “Album of the Year” albümünü piyasaya süren ve akabinde yeni bir materyal üretmeyen grup, 2015 yılında yeni bir albüm ile geri dönüş yapacak. 17 yıllık bekleyişin neler getireceğini şimdilik kestirmek elbette zor. 80’li yılların başına dayanan güçlü kökleri ile alternatif metal için önemli bir mihenk taşı konumunda bulunan Faith No More, 2015 yılında Pink Floyd’un bu yıl yaptığı geri dönüşün bir gömlek altında kalacak bir patlama yapabilir. Şimdiden bu habere “çıldıran” o kadar fazla insan görüyorum ki…

Black Sabbath - 2013

Black Sabbath’tan Veda Albümü

2013 yılının en iyi albümü olarak gösterilen 13’e imza attıktan sonra yeni bir albüm daha yayınlamasına pek olası bakılmayan Black Sabbath, herkesi şaşırtan bir karar alarak 2015 yılında yeniden stüdyoya girmeye karar verdi. Sağlık problemleri ile başı dertte olan Tony Iommi’nin son dönemdeki iyi halinin bu karara büyük bir etkisinin olduğunu söylemek mümkün. Ozzy Osbourne, 2015 yılının başında grubun stüdyoya girmeyi planladığını açıkladı. Bu bağlamda yılın son çeyreğinde yeni Black Sabbath albümünün piyasada olacağını söyleyebiliriz. Grup bu albüm ile birlikte son defa dünya turnesine çıkmayı planlıyor. 

Kısa Kısa…

Özel bir paragraf açmadan değineceğim birkaç grup daha var. Bunların ilki Def Leppard. 2008 yılında piyayasa sürdüğü “Songs from the Sparkle Lounge” albümünün ardından kış uykusuna yatan grup, yeni yılda bu uykudan uyanacak. Power metalin önemli temsilcisi Blind Guardian, 30 Ocak 2015 tarihinde “Beyond The Red Mirrors” albümünü piyasaya sürecek. Grup bu albümün turnesi kapsamında 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Ankara ve İstanbul’da konserler verecek. 2009 yılında dağılan Oasis’in vokalisti Noel Gallagher da 2015 yılında yeni albüm piyasaya sürecek olan isimlerden biri. “Noel Gallagher’s High Flying Birds”, Chasing Yesterday albümünü 2 Mart 2015 tarihinde yayınlayacak. Yıl içinde Oasis’la alakalı tweet’ler atarak heyecan yaratan Noel Gallagher, solo albümü ile neler yapacak hep birlikte göreceğiz. Heavy metalin önemli gruplarından W.A.S.P’ın da önümüzdeki yıl yeni bir albüm piyasaya süreceğini belirtelim. Albümün ismi “Golgotha” olarak belirlendi, fakat net bir tarih henüz verilmedi. Son olarak nu-metalin önemli grubu Limp Bizkit, “Stampede of the Disco Elephants” ismini verdiği yeni albümünü piyasaya sürecek.

Noel Gallagher

2015’in önemli sayılabilecek albümleri yukarıda anlattığım albümlerden ibaret olacak. Tabii ki yıl içerisinde ansızın duyurulan ve yayınlanan önemli albümlerin olmasını da bekleyebiliriz. Unutmadan eklemek istediğim son bir şey daha var. Önümüzdeki yıl Metallica’nın Türkiye’de verdiği konserin plak versiyonu satışa sunulacak. Internet üzerinden yapılan bir oylama sonucunda grubun Türkiye konserinin plak versiyonunun yayınlanması mümkün olmuştu. Türkiye ve bizler adına önemli bir gelişme. Her ne kadar yeni bir albüm olmasa da bu gelişmeyi 2015’in önemli hadiselerinden biri olarak şimdiden değerlendirebiliriz.