Gittikçe gelişen ve büyüyen, her sene yeni gruplar ve yeni müzikal anlayışlarla gücüne güç katan metal müzik piyasası geçtiğimiz 2015 yılında da oldukça hareketliydi. Ben de akıllarda kalan satırbaşlarını, dinlediğim güzide eserleri ve izlediğim konserleri ufak çaplı bir yazıda buluşturup hem geçtiğimiz senenin güzelliklerini ve hüzünlü olaylarını bir kez daha anmak hem de geçtiğimiz yıl içinde birilerinin ıskaladığı bir grubu, albümü ya da şarkıyı tekrar gündeme getirerek paylaşmayı istedim. Fazla detay barındırmayacak olan yazımda kişisel olarak fikirlerimi ve önerilerimi anlatacağım.

Konserler

Yılın ilk katılım gösterdiğim konseri 8 Ocak 2015 tarihinde Garaj İstanbul’daki At The Gates konseri idi. Buraya tıklayarak tarafımdan yazılmış olan konser değerlendirmesine ulaşabileceğiniz konser de kendi adıma yılın en iyi konseriydi. 

At The Gates ile hıphızlı ve oldukça sert bir giriş yaptığım 2015 yılının ikinci konseri ise Eluveitie idi. Burada da Eluveitie’nin eğlenceli konserinin değerlendirmesini bulmanız mümkün. Oldukça eğlenceli bir konser olmuştu.

Tarih 22 Mart 2015’i gösterdiğinde ise hayatımda ikinci defa Opeth’i izleme şerefine nail oldum. Bu konserin de buraya tıklayarak detaylı değerlendirmesine ulaşmanız pek tabii mümkün.

Katılım gösterdiğim son konser ise Headbanger’s Weekend festivali idi. Çeşitli aksaklıklar yaşanmış olsa da At The Gates’i tekrar, Carcass’ı ise ilk kez izleme şansına eriştiğim için oldukça zevkli anlar yaşadım. Konserde yaşananlar için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu konserlerin yanı sıra Leprous, Sepultura, The Haunted, Dying Fetus, Epica, Blind Guardian, Wardruna, Arkona, The Aristocrats gibi gruplar ile Warrel Dane gibi isimler de ülkemize geldi, bir de Rock-Off festivali düzenlendi.