7 Ocak 2015 günü KadıköySahne`de Devil ve Whisky hafızalardan silinmeyecek bir konsere imza attı. Soğuk kış gününde, İstanbul`da kar yağışı ve sert rüzgar varken KadıköySahne`de sıcak bir ortam vardı. Hava koşulları etkinliğe engel olamadı, rock müziğe gönül verenler olarak Kadıköy`de buluştuk, sohbet ettik, eğlendik. Konser başlayınca da heavy metal ve rock and roll tınıları göğe yükseldi, kendimizden geçtik.

Konserden önce yapılan açıklamaya göre etkinliğin saat 00:00`dan önce bitmesi lazımdı. Gittiğim her konserde mutlaka bir gecikme yaşandı ve saatler sarktı. Ancak bu konserde her şey dakikası dakikasına söz verildiği gibi yapıldı. Devil ve Whisky`nin birlikte sahne alması kadar bu olay da çok önemli. Seyirci bekletilmedi ve söz verildiği gibi 00:00`dan önce bitti. Bana göre, her şeyin tıkır tıkır işlemesinde Güven Erkin Erkal etkili oldu. Sürekli hareket halindeydi, gruplara hatırlatmalar yaptı. Güven Erkin Erkal, gruplar konsere başlamadan kısa konuşmalarla bilgilendirmeler de yaptı. Gelelim performanslara;

Konserde en önde olduğum için iki gruptan dörder video kaydettim. Dolayısıyla kelimelerle sizleri sıkmak istemiyorum. Videolar hem eğlenceli hem de konseri yaşamanızı sağlayacak videolar. Videolarda yer almayan, önemli olduğunu düşündüğüm noktaları anlatacağım.

Devil sahneye çıkan ilk gruptu. Grup sahneye ilk çıktığında gözüme çarpan ilk detay, vokalistin (Sabahattin Taşdöğen) Dio`ya çok benzemesi oldu. Taşdöğen, hem fiziksel olarak hem de ses olarak Dio`yu gerçekten andırıyor. Devil için bu konseri özel yapan ise Ercan Birol`un anılmasıydı. Beyaz Güvercin, Ercan Birol için çalındı. Sabahattin Taşdöğen şarkı arasında eski günlerden de bahsetti:

Whisky ile sahneye çıkmayalı gerçekten 30 yıl olmuş. Bizi bilenler buradan belli oluyor. Aramızda genç arkadaşlarımız da var. Eskiden bizimle röportaj yapmaya gelirlerdi. Konuşurduk, muhabbet ederdik. Sonra “Ayin odanız nerede?” diye soranlar oluyordu (Gülüşmeler). Bizim ayin yerimiz sahneler. İsmimiz Devil ama şeytan değiliz.

Performanslar:

Parçanın ismi bilinmiyor:

Parçanın ismi bilinmiyor:

Beyaz Güvercin:

Delisin Sen:

Devil`den sonra Whisky`nin hazırlıkları yapılırken, Mekanik`in Babaanne cover`ı çalındı. Parça çalınırken Feyyaz ile dışarıda konuştuğumuz için, şarkıyı pek duyamadık. Whisky çok geçmeden sahneye çıktı. Serdar Çokuslu, yılların getirdiği sorunlar nedeniyle fazla yüklenmeyeceklerini söyledi fakat yine de sert çaldılar. Dünya isimli parça Kamil Özaydın için seslendirildi. Whisky`nin neredeyse her parçasına eşlik edildi.

Performanslar:

Binnaz:

Yak Bizi:

Dünya:

Bak Biz Genciz:

Videolardan da anlaşılacağı gibi rüya gibi bir geceyi geride bıraktık. Hem nostaljik bir gece yaşadık hem de yeni arkadaşlıklar kurduk.

Türkçe sözlü rock yapılır mı diyenlere bu konser iyi cevap olacak sanırım. Whisky ve Devil zor şartlar altında yaptığı albümlerle bu topraklarda heavy metal ve hard rock akımının fitilini ateşledi ve geçen yıllara rağmen müziği bırakmış değiller. Umarım, bu son konser olmaz, artarak devam eder.

Organizasyon aşamasında yer alanlara ve hava koşullarına rağmen konsere gelip desteğini esirgemeyenlere çok teşekkürler. Devil`in Beyaz Güvercin`i, Whisky`nin Cumartesi parçasındaki sert rifler hiçbir zaman unutulmayacak.

En büyük heavy metal diyerek bayrak yarışını sürdürmeye devam ediyoruz.

m/