Akbaba Röportajı

0
132

Eski rock gruplarımızla röportaj yapmaya devam ediyoruz. Akbaba bu yılın başlarında bir konser verecekti ancak konser gerçekleşmedi. Bu konserin iptal nedeni, grubun geleceğine yönelik planlarını Can Orkan Özülkü`den öğrendik.

Türk Gitar: Merhaba, Akbaba`nın geri dönüş haberinden sonra, röportaj köşemizde sizlere yer vereceğimiz için mutluyuz. Eski bir rock grubu olduğunuz için yeni jenerasyon dinleyicileri Akbaba`yı bilmiyor. Akbaba`nın isim hikayesini anlatır mısınız?

Can Orkan Özülkü: Merhaba, Öncelikle halâ hatırlayan birilerinin olması çok güzel, zira 20 yıl kadar ara vermiştik müzik yapmaya. Grup 1984 yılında Medussa’nın dağılmasından sonra ben (Can Orkan Özülkü) ve Serhat`ın (Serhat Çiftdal) bir araya gelmesi ile kuruldu. O dönemde piyasaya yeni çıkmış olan Alan Parson`s Project albümü olan Vulture Culture`dan esinlenerek grubun adını Vulture koyduk. Kadronun son halini almasının hemen ardından da, daha akılda kalıcı ve Türkçe olması sebebi ile grubun adını tam da HEY dergisinin bir röportajı öncesinde Akbaba olarak değiştirdik.

Türk Gitar: Grup kurulduğu zaman müzik şartları ve ortam nasıldı?

Can Orkan Özülkü: Rock piyasası çok hareketli olmasa da güzel abiler müzik yapıyorlardı. İmkansızlık diz boyuydu. En basitinden enstrümanlar, amfiler, enstrüman malzemelerinden teller, penalar, askılar, özellikle de gitar pedalları ve efekt sistemleri çok pahalı ve kalitesizdi. Cebinde parası olanlar bile iyi malzemeyi öyle kolayca bulamıyorlardı. Durum ve şartlar, bildiğin kötüydü.

Türk Gitar: Akbaba müziğe ara verdiğinden bu yana neler değişti?

Can Orkan Özülkü: Öncelikle internet ortaya çıktı ve bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Online enstrüman dersleri ve teknikleri üzerine videolar vs. bulunur oldu. Globalleşme sonucunda da gerek yeni açılan müzik mağazası zincirlerinden gerekse de internet siteleri üzerinden sipariş verip yurt dışından müzik aletleri ve cihazları getirmek yaygınlaştı.

Enstrüman kaliteleri de yükseldi, buna bağlı olarak kaliteli ve bilgili müzisyenler arttı. Belli bir standardı tutturduktan sonra müzisyenlerin üreticilikleri arttı. En basitinden, bir müzik öğrencisi, istediği müzisyenin etüdlerini internet üzerinden hem yazılı olarak, hem de video dosyaları halinde bulup üzerlerinde çalışma şansına sahip.

Türk Gitar: 25 Mart`ta konser vereceğinizi Güven Erkin Erkal ve Doğu Yücel aracılığıyla öğrendik fakat konser gerçekleşmedi. Akbaba 2015`te konserlere başlayacak mı?

Can Orkan Özülkü: Öncelikle 25 Mart çok erken ortaya atılan bir tarihti, organizasyon buna yetişemediği için tarih ileri attı. Ne kadar ileri attığını şu an için bilemiyoruz zira bu bir Güven Erkin Erkal organizasyonu ve Güven bu günlerde biraz yoğun sanırım. Olmadı biz kendimiz organizasyon yapacağız ama bir konser mutlaka olacak. İlk konser sonrasında gruptaki havanın ve seyircinin tepkisinin doğrultusunda tekrar konserleri olabilir de olmayabilir de.

Türk Gitar: Dijitalleşen dünyada Akbaba`nın bu yönde atacağı adımlar var mı? Dinleyiciyle ilişkiler dijital üzerinden yürütülecek mi?

Can Orkan Özülkü: Eğer grup kalıcı olarak tekrar bir araya gelme kararı alacak olursa bundan sonrası için mutlaka sanal dünyada dijital olarak da var olacağız. Zaten artık bu işler sanal dünyada çok daha fazla kişiye ulaşabiliyor.

Türk Gitar: Konser vereceğinizi öğrendiğim zaman Moonlight isimli albümünüzü internet üzerinden dinlemeye başladım. Albümü dinleyenler Türkiye`den böyle bir albüm çıktığına inanmakta zorluk çekiyor. Yıllar sonra Akbaba`dan yeni bir albüm gelir mi?

Can Orkan Özülkü: Elimizde fazlasıyla malzeme var, yani en az bir albümlük parça ortaya çıkması herhalde en çok bir iki ayı alır. Aynı zamanda eski kayıtları sonradan dinlediğimizde o zamanın teknik imkânsızlıkları sonucunda istenilen kalitede olmadıklarını fark ediyoruz. Belki daha sonra ilk albümdeki parçaları da daha yeni bir kafa ve daha yeni bir teknoloji ile tekrar kaydedebiliriz.

Türk Gitar: Moonlight`ın remastered versiyonu için çalışmalar olacak mı? Kayıtlar temizlendikten sonra CD versiyonun satışı  gerçekleşebilir mi?

Can Orkan Özülkü: Moonlight’daki parçaları yeniden stüdyoya girerek, belki de trafikleri üzerine de biraz çalışıp yüksek kalitede kaydetmeyi düşünebiliriz ama remastering o kayıdı ne kadar kurtarabilir bilemiyoruz.

Türk Gitar: Akbaba`nın etkilendiği, izinden gitmeye çalıştığı müzisyenler kimler?

Can Orkan Özülkü: Herkesin farklı bir kahramanı vardı o dönemde. Dönemin rock, hard rock ve heavy metal gruplarını beğenir, esinlenir ve takip ederdik.

Türk Gitar: Akbaba hakkında güncel bilgilere ulaşmak zor. Bize güncel kadroda kimlerin olduğunu hatırlatabilir misiniz?

Can Orkan Özülkü: Olması planlanan konserde, grubun ilk ve orijinal kadrosu ile olacak:

Serhat Çiftdal – Gitar ve geri vokal
Tamer Turna – Gitar ve geri vokal
Haydar Tacettin – Bas gitar
Aykut Sabak – Davul
Can Orkan Özülkü – Vokaller

Türk Gitar: Konserle ilgili ipucu vermek ister misiniz? Dinleyiciyi bekleyen sürprizler var mı?

Can Orkan Özülkü: Dinleyiciyi bekleyen en büyük sürpriz neredeyse 50 yaşına girmek üzere olan 5 kişinin, kendilerini tekrar 20`li yaşlarında hissedip rock and roll yapmaya çalışması olacak. Eğer ilk randevuda beklediğimiz ilgiyi görürsek (daha doğrusu görmeyi başarırsak) o zaman ikinci, üçüncü konserlerde illa ki bambaşka sürprizler ortaya çıkar.

Türk Gitar: Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz, görüşmek üzere.

Can Orkan Özülkü: Teşekkürler, iyi çalışmalar.