Amon Amarth`taki Vokal Değişikliğinin Perde Arkası

0
105

Amon Amarth, Savage Messiah ve Huntress, Avrupa turundayken bir konser öncesinde Johan Hegg sesini kaybetmişti. Johan yerine Jill Janus Amon Amarth ile sahneye çıkmıştı. Olayın perde arkasından gelişmelerini Jill Janus blog sayfasında yazdı:

Amon Amarth ile tura çıkmamız çok ani oldu. Avrupa`nın çeşitli yerlerinde konser vermek için yolculuğa başladık. İlk performansımız İngiltere`deydi. Johan Hegg konser öncesinde sesini kaybetti ve ertesi sabah hastaneye götürüldü. Birçok vokalist kariyerinde böyle bir sorunla karşılaşabilir. Bu gitarın kırılması, sap atması, tel değişimi gibi bir şey değil. Gitarda sıkıntı varsa hemen mağazaya gidip yeni bir gitar alabilirsiniz ancak vokal alabileceğiniz bir yer yok. Amon Amarth`ta vokal ön planda. Johan seyirciyi hareketlendiriyor, yaptığı hareketlerle ortamı ısıtıyor. Johan Hegg sesini kaybettiğinde grup kanatlarını kaybetti.Ancak konser iptal edilmedi.

Soundcheck için Plymouth`a gittik. Amfiler hazırlandı, kontroller yapıldı. Bu sırada Johan`ın durumundan haberim yoktu. Kuliste bir şeyler içerken bana bir not geldi. Amon Amarth ile sahne çıkmam istendi. Şok olmuştum. Sonrasında Johan`ın sesini kaybettiği anlatıldı. Amon Amarth seyircisi Johan Hegg`i görmek için sabırsızlanıyorken, benim çıkmam büyük hayal kırıklığı yaratacaktı. Dahası, Johan Hegg gibi şarkı söylememin, şarkılara eşlik edebilmemin mümkün olamayacağını düşündüm. Grup performansı iptal etmemekte kararlıydı. Çıkışta sıkı Amon Amarth fanları tarafından saldırıya uğrayabileceğim ihitmali de vardı.

Johan Hegg olmadığı için bazı şarkılar enstrümental çalındı. Dolayısıyla o gece orada olan seyirci bir ilki de yaşadı. Enstrümental çalınan parçalar; Father of the Wolf, Deceiver of the Gods, Death in Fire, Live for the Kill, Varyags of Miklagaard, As Loke Falls`tu. Sıra, Guardians of Asgaard`a gelince kalabalık çok coşmuştu. Seyirci benimle söyledi, yardımcı oldu. Kendimi çok özel hissetmiştim. Büyük bir tepki beklerken seyirci halinden memnun gibiydi. Şarkı aralarında gaza getirici konuşmalar da yaptım. Konser sonrasında rüyadan uyanmış gibiydim. İnanılmaz bir şovdu.

Amon Amarth`ı yüz üstü bırakmadığım ve konseri harika tamamladığım için kendimi harika hissediyorum. Teşekkürler Amon Amarth!

Jill Janus`un Amon Amarth ile canlı performansı: