Malum Türkçe rock müziğin üvey evladı gibidir bizim jenerasyonun takdiri üzere. Ki ben fena şikayetçiyim bu durumdan. Adına anadolu rock, folk rock, anadolu beat ya da her ne derseniz deyin kaynağını halk müziğinden alır.

Coğrafyamız üzere birçok kültürün göbeğinde bulunuyoruz. Müzikte de her şeyin başlangıcı bu topraklar oluyor haliyle. Üstadlar zamanında ele almışlar güzelce; Barış Mançolar, Erkin Koraylar, Cem Karacalar ki daha nice kahramanlar… Rock müzik tabanlı türküleri seslendirmişler. Her iki tarafa da destek olmuşlar. Özden yeniye doğru… Buraya kadar her şey yolunda. Ama vatandaş alışmış çekirdek çitler gibi müzik dinlemeye. Vah vah… Bir de malum saltanatının tahtı klavyesinden bağır çağır, küfür kıyamet eleştirmeye… İşin mutfağını emeğini tecrübesini zerre düşünmeden. Gel bakalım seninle konuşacaklarımız var.

Her tarz müziği ayırt etmeksizin dinlerim. Eleştirmek için de; ya iyi araştırmak gerektiğine ya da mevzu bahis konuda daha iyi bir şey yapmış olmak gerektiğine inanırım. Ama sen arkadaşım, kafan esip beğenmediğini doğrudan eleştiremezsin. Neden mi? Çünkü gerçek eleştiri ahlak çerçevesinde ve yapıcıya iter cinsten olur. Sen o vasıflara sahip misin? Hayır, ki o yüzden bu yazı var bugün. Bir de nokta nokta sözlüklerin hiçbir şeyi beğenmeme timleri var onlar da dahil. Beğenmemiş olmak için bile yazı yazanlar var. Bugün eğer gerçekten iyi müzikler dinliyor olsaydınız; (hani beğenmiyorsunuz ya) yayın organları beslenecekleri kaynakları değiştirmek zorunda kalırdı. Siz fikir geliştirmeye değil, bak nasıl komik yorum yazdım, ahanda küfürü nasıl çaktım olaylarında varsınız. Beğenmedim demektense “ıyyy” demeye varsınız. Hatta dinlemeden alay etmeye varsınız. İyi dinleyici ve iyi müzisyen haddi çerçevesinde yorum yapar, konuşur.

Gelelim anadolu rock`a. Bu tarza destek olan ustaların adı, seni klavyeden uzak tutmaya yetmeli aslında ama sende o bilinç maalesef yok. Demem şu ki o -telaffuz katli müzik- severliğini al, başka yerde oyna. Burada emek var. Sen o gerzek başlıklarına yenisini bul ve yoluna devam et. Bu tarafa pek bulaşma derim. Yazar gibi görünse de millet, bu adamlar her yerde. İnsani vasıflarını olumlu ya da olumsuz şekilde belirtmek suretiyle layıkıyla kullanan insanlar zaten nerelerde bir bakın. Müzik yapana, dinleyene saygınız olsun. Vermediğiniz şeyi almaya kalkmayın. Açıp biraz kendi klavyenize gülün.