Necati ve Saykolar sahne performansıyla göz dolduran gruplar arasında. Hiç boş durmayan ekip konserden konsere koşuyor. Esprili tavırlarıyla eğlenceli konserler gerçekleştiren Saykolar sorularımızı yanıtladı:

Türk Gitar: Grubunuzun ismi hoş olmasının yanında oldukça dikkat çekici. ‘Necati ve Saykolar’ ismini almanızın nasıl gerçekleştiğini anlatabilir misiniz?

Necati ve Saykolar: Bizler Saykolar ismini zaten projenin başından beri bizi en iyi yansıtan kavram olduğu için kullanıyoruz. Grubun solisti olarak Necati’nin isminin eklenmesi hem geçmiş yıllardaki saykodelik rock gruplarına bir gönderme, hem de stratejik bir tavırdır.

Türk Gitar: Günümüzde ülkemizde yapılan müziğe baktığımızda sizin tarzınız oldukça farklı bulunuyor ve insanların dikkatini çekiyor. Necati ve Saykolar’ın icra ettiği müzik türünü nasıl tanımlıyorsunuz?

Necati ve Saykolar: Biz temelde Anadolu Rock akımını benimsemiş bir grubuz. Farklı olan tarafımız ise sound’umuz ve sahne performansımız. Biz Anadolu Rock müziğini interaktif bir show ile birleştirerek eğlenceli bir harman elde ettik. Bunun için özel bir çaba sarfetmektense hissettiğimiz gibi çalmayı tercih ettik.

Türk Gitar: Necati Karadayı’yı yaklaşık 7-8 sene önce YouTube’da yayınlanmış  “Nothing Else Matters Yanık Versiyon” isimli bir videoda izlemiştim. O zamanlardan beri tanışıyor ve böyle bir projeyi gerçekleştirmeyi düşünüyor muydunuz? Yoksa “Necati ve Saykolar” grubu daha sonradan mı kuruldu?

Necati ve Saykolar: Bizler müzik hayatında da normal yaşantılarında da iç içe yaşayan temeli eskilere dayanan arkadaşlarız. Hepimiz yıllarca farklı projelerde ama yakın çevrede müzik hayatını devam ediyor olduğumuzdan bu tarz viral videolarda sık sık bir araya geliyorduk. Bahsedilen video Saykolar projesinden tamamı ile farklı bir iradede ilk etapta eğlence amaçlı çekilmişti. Sonrasında bu kadar ilgi göreceğini beklemiyorduk. Çekim tarihi olarak bu kısa video Necati ve Saykolar projesinden önce yapılmıştır.

Türk Gitar: İsminizden anladığımız kadarıyla saykodelik müzik veya ülkemizdeki rock müziğin saykodelik dönemleriyle ilgilisiniz. Yani 70’lerde Erkin Koray’ın, Cem Karaca’nın, Barış Manço’nun vs. yapmış olduğu müzikten bahsediyoruz. Amacınız eskilerde yapılmış yerli rock müziği yaşatmak mı yoksa kendinize özgü bir tarz oluşturup bu çizgide devam etmek mi?

Necati ve Saykolar: Aslına bakacak olursanız söylediğiniz her iki tanımda bizim için geçerli bir anlatım oldu. Biz , müzikal anlamda 70’li yılların saykodelik akımının güncel temsilcileriyiz. Bu da bizi ister istemez kendine has bir grup olarak betimlemeye yetiyor.

Türk Gitar: Grup olarak eski şarkıların cover versiyonlarının yanında kendi albümünüz ve besteleriniz de bulunuyor. Peki söz ve müzikleri kim yazıyor?

Necati ve Saykolar: Söz ve müzik genelde Necati tarafından yazılır ama grup, yapılan bütün şarkıları birlikte düzenleyip icra eder. Ama teorik olarak bu konuda paylaşılan bir iş tanımı yoktur. Bir sonraki projelerde isimler yer değiştirebilir ama üretim her zaman Saykolar imzasını taşır.

Türk Gitar: Konserlerde farklı tarzlarda birçok şarkıyı kendinizce uyarladınız ve farklı bir hava kattınız. Kendi albümlerinizi yaptıkça ve kendinize ait şarkı sayısı arttıkça, repertuvarda az da olsa yine cover şarkılar olmaya devam edecek mi yoksa sadece kendi bestelerinizi mi çalacaksınız?

Necati ve Saykolar: Bu konuyla ilgili şimdiye kadar kendimizi hiç tartmadık. Biz sahne hayatına cover band olarak başladık. Ama gün geçtikçe kendi üretimimiz olan şarkılar daha çok talep görmeye başladı. Bence ikisini de doğru payda kullanırsak lezzetli olur ; ki zaten Necati ve Saykolar’ı takip eden bütün kitlemiz bizi bu şarkıları doğru ve eğlenceli bir sunumda uyguladığımız için bir hayli memnunlar.

Türk Gitar: Günümüzde kendine özgü tarzlar oluşturup müzik yapan birçok saygıdeğer müzik grubu var ülkemizde. Bence siz de bu saygıyı hak eden gruplarımız arasındasınız. Bunun yanında geçmişe dönük bir yapınız var, nostaljik şarkıları yorumlamayı seviyorsunuz. Günümüzde plak üzerinden müzik dinlemek yeniden cazip hale gelmeye başladı. Hatta son zamanlarda birçok kült albüm plak olarak baskıya sunuluyor. Necati ve Saykolar’ın da plak formatında albüm çıkartma gibi bir projesi veya hücum kayıtlardan oluşan bir albüm yapmak gibi fikirleri var mı?

Necati ve Saykolar: Bu konuda düşünsel olarak sayısız fikir var aklımızda. Zaman ve imkan buldukça bu tarz düşüncelerimizi reel hayata geçireceğiz. Grup şu aralar çok yoğun bir turne sürecinde. Eş zamanlı olarak albüm çalışmaları da devam ediyor. Tabii Necati ve Saykolar’dan beklentiler haliyle farklı oluyor. Mümkün oldukça bu beklentileri karşılayacağız.

Türk Gitar: Birçok müzik grubu, artık sadece müzik yaparak geçinmenin zor olduğundan şikayetçi. Hatta maalesef ki bazı müzik grupları sadece konserlerde veya provalarda bir araya gelebiliyor. Aynı müziği yapan insanlar, belki de çok iyi arkadaşlar ama gündelik yaşamlarında başka işlerle de meşgul oldukları için birbirleriyle vakit geçiremiyorlar. Necati ve Saykolar üyelerinin müzik dışında bir araya gelip uğraştıkları başka bir sosyal aktiviteleri var mı? Günlük hayatta ne sıklıkla görüşebiliyorsunuz?

Necati ve Saykolar: Hemen hemen her gün bir arada olduğumuz için günlük hayatta yaptığımız her aktivitede beraberiz aslında. Aramızdaki bağın sosyal hayatımıza pozitif bir etkisi var. Bu da sahnemize birebir yansıyor. Bize en çok sorulan soruların başında sahne dışında da aynı enerjiyi koruyup korumadığımız var. Evet. Sahne dışında da saykoyuz.

Türk Gitar: Çok yakın zamanda benim de içinde bulunduğum Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Kulübü ile birlikte bir söyleşi gerçekleştirdiniz. Ve söyleşide gerek samimi tavrınıza, esprilerinizle, müziğinizle gerekse gerçekleştirdiğiniz ödüllü sesli selfie gibi yaratıcı fikirlerle orada bulunun arkadaşlarımızın iyi tepkisini aldınız ve sevildiniz. Öğrencilerle buluşma fikrine ne derecede önem veriyorsunuz? Bu şekilde üniversite söyleşilerini sürekli olarak gerçekleştiriyor musunuz?

Necati ve Saykolar: Öğrencilerle buluşmak bir nevi yaptığımız işin kaymağını yemek gibi. Çünkü bizi en çok benimseyip kabul edenler onlar. Biz samimiyetimizin ve içtenliğimizin en iyi geri dönüşümünü üniversite söyleşilerinde alıyoruz. Fırsatını buldukça da bu etkinliklere gidiyoruz.

Türk Gitar: Grubun gitaristi Alper Kayman, askerliğini yaptı ve geri döndü. Bu sorumuz ona gelsin. Var mı hayranlarına anlatmak istediği güzel bir askerlik anısı?

Necati ve Saykolar: Aslında o kadar çok anım var anlatılacak ama dilerseniz onları canlı canlı konser yada söyleşilere saklayalım. Kağıt üzerinde anlatılıp geçilecek türde olmadıkları için bu konuda cimri davranacağım.

Türk Gitar: Sorularımızı yanıtlayıp bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar.

Necati ve Saykolar: Biz de teşekkür ederiz, sevgiler…