Sitemizde mümkün olduğunca güncel haberleri, konserleri ve albümleri sizlerle en kısa zamanda buluşturmayı istiyoruz. Her gün en az 5-6 haber giriyoruz. Yazdığımız yazıları okunuyor, paylaşılıyor. Yazdığımız yazılar hakkında yazarlarımız tebrik ediliyor, kendilerine teşekkür mesajları atılıyor. Her şey böyle devam ederken baktık ki, kendimizi tekrar ediyoruz. Siteye hareketlilik getirmeyi düşündük. Bunun için de büyük bir anket yapalım istedik ve Türkiye’nin En İyi Gitaristi Anketi ortaya çıktı. 

İlk adım olarak sosyal ağlarda anket yapacağımızı duyurduk ve ankette yer almasını istediğiniz isimleri sizlere sorduk. Sizlerden gelen yanıtlar ışığında anketimizde yer vereceğimiz 32 gitaristi belirledik. 32 gitaristi rastgele eşleştirdik. Anketin nasıl olacağını, sürecin nasıl işleyeceğini ayarladık. Son noktaya geldiğimizde, anketi yayınlayıp yayınlamamak ile ilgili çok düşündük. Tepki geleceğini kestirebiliyorduk. Risk aldık, anketi sizinle paylaştık. Ankete eleştiriler ilk günden gelmeye başladı. Eleştirileri olumlu ve olumsuz olarak iki kategoride inceleyelim:

Olumsuz Eleştiriler:

Anketi eleştiren kesimin dile getirdiği konular şöyle;

 • Farklı özellikteki gitaristler eşleştirilmiş.
 • En iyi gitarist diye bir şey olamaz, hepsi alanında çok iyi.
 • Aralarında popüler olan birinci olacak.
 • Kendini ispatlayan isimleri yarıştırmak ne derece doğru?
 • Anketin ismi en iyi tercih edilen olmalıydı.
 • İsmi geçen gitaristler bunu görse karşı çıkarlar.
 • Gereksiz ve saçma bir anket hemen kaldırılmalı.
 • Yavuz Çetin’e saygısızlıktır, anketi hemen silin.

Yukarıdaki maddeler en çok karşılaştığım eleştiri yazıları. Eleştiri yapanlarla aynı düşüncede iseniz; yanlış düşünüyorsunuz, doğrusu budur diye bir açıklama yapamam. Bu eleştirilerin olması gayet doğaldır ve her ankette olacaktır. Bundan kaçış yok. Biz, ankette yer alan 32 gitaristi birbiriyle yarıştırmıyoruz. Anket sadece eğlence amaçlı yapıldı. İlk turu geçemeyen gitarist kötü gitaristtir algısı olmamalı. Birinci olan gitarist en iyidir algısı da olmamalı. Başka bir ankette farklı sonuçlar olabilir. İsmi geçen gitaristlerden bazıları anketimizden dolayısı rahatsız oldular ve bizle iletişime geçtiler. Karşılıklı konuşmalar sonucunda ankete bakış açıları değişti. Yavuz Çetin konusunda ise şunu söyleyebilirim; Yavuz Çetin, gitarı, o an nasıl hissediyorsa öyle çalıp, duygularını müzikle karşı tarafa iletebilen nadir rastlanan bir müzisyendi. Yavuz Çetin’i canlı izleme fırsatım olmadı. İzleyenler bizlere böyle anlattı. Dolayısıyla, Yavuz Çetin değerli bir müzik insanıdır ve muhtemelen her ankette ismi geçecek. Birinci, ikinci, sonuncu olması önemli değil. Yavuz Çetin isminin bir ankette yer alması, O’na sahip çıktığımızı, unutmadığımızı, gösterir.

Genel olarak şunu söyleyeceğim. Yabancı siteler bu anket işini yıllardır yapıyorlar. Onlar sadece gitarist karşılaştırmıyorlar. En iyi thrash metal albümü, en iyi sokak sanatçısı, en iyi canlı performans gibi anketleri var. Özellikle Loudwire’ın anketlerini yakından takip ediyorum. Özellikle grupların karşılaştırıldığı anketler çok heyecanlı geçiyor. Yorumlarda grupları destekleyici mesajlar, gaza getiren sözler yer alıyor. Binlerce kişi oy veriyor. Belli bir zaman sonra Türk Gitar’da yapılan anketler hakkında olumsuz düşüncelerin en aza ineceğini, herkesin yapılan anket hakkında fikrini yorum kısmına destekleyici ve güzel bir üslup ile belirteceğine inanıyorum. Süreç işlemeye devam ediyor..

Olumlu Eleştiriler:

Bizi, anketi yaptığımız için teşekkür edenlerin, anketi destekleyenlerin söyledikleri şöyle;

 • İsmimin orada olması hoşuma gitti, başarılar.
 • Eğlenceli geçecek.
 • Siteye renk katmış.
 • Gitaristleri tanımamız açısından güzel bir çalışma.
 • Yabancı kaynaklardan takip ettiğim anketin bir benzerini, sizden takip etmek çok güzel.
 • Gördüğüm Türkçe sayfalar arasında yapılan en güzel, en heyecan verici anket.

Olumlu eleştiriler hakkında ayrıntı açıklama yapmama gerek yok sanıyorum. Sonuç olarak, anketimiz her kesimin dikkatini çekti. Medyada anketi tartışanlar var. Bunun olması bizim açımızdan güzel.

Türkiye’nin En İyi Gitaristi anketi devam edecek ve hep birlikte finali göreceğiz. Birkaç ay sonra başka anketler yapmayı da düşünüyoruz. En iyi albüm, en iyi sokak sanatçısı, en iyi baterist gibi.. O yüzden bu anketlerin yarışma olarak görülmemesi gerekiyor. Kollektif bir çalışmayla eğlenmek istiyoruz, heyecan yaratmak istiyoruz.